Kezdőlap GYŐR Győr - Gazdaság

Matematikusok hálózata segíti az ipari innovációs projekteket

Cikkünk frissítése óta eltelt 3 év, a szövegben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavulhattak.

A HU-MATHS-IN projekt három tagja, a győri Széchenyi István Egyetem, mint konzorciumvezető, a Debreceni Egyetem és a Szegedi Tudományegyetem most záruló, „A HU-MATHS-IN – Magyar Ipari Innovációs Matematikai Szolgáltatási Hálózat tevékenységének elmélyítése” című  projektjében az ipari szereplők által meghatározott és értékelt célzott kutatásokat futtattak az egész hálózat alkalmazott matematikusai, más területek kutatóit – pl.: informatikusokat – is bevonva.

Dr. Horváth Zoltán, a HU-MATHS-IN elnöke, a Széchenyi István Egyetem tanszékvezető egyetemi tanára elmondta, az általuk alkalmazott matematikai kutatási módszerek, mint a modellezés, a
szimuláció, az optimalizáció, a gépi tanulás, vagy épp a mesterséges intelligencia szinte bármelyik ágazatban felhasználhatók. Például egy olyan innovációs projekt zajlott az Audi számára, amelyben az autókipufogók zajosságának kiszámítására dolgoztak ki számítógépes szimulációs módszertant. Az újmodell az eddigi state-of-the-art-nál pontosabban, lényegesen rövidebb idő alatt képes a tervezési fázisban eredményeket mutatni.

De az egészségiparban a rák ellenes kutatásokban is nagy szerepet játszik a matematika. A projekt keretein belül a Debreceni Egyetem kutatói például olyan mobiltelefonos applikációt fejlesztettek a laikusok számára, amely képes diagnosztizálni egy bőrelváltozásról, hogy az kóros-e, és érdemes-e miatta mielőbb szakorvoshoz fordulni. Emellett a méhnyakrákszűrés részét képező citológiai vizsgálat felgyorsításán és pontosításán is dolgoznak az ipari matematika eszközeivel.

A Szegedi Tudományegyetemen a skizofrénia korai diagnosztizálására dolgoztak ki modelleket a projektből finanszírozva, de más ágazatokat érintő kutatások is folytak: így a tejelő tehenek termelékenységi mutatóinak javításával és az optimális stancolási technológiák automatizálásával kapcsolatban.

A HU-MATHS-IN vezetője arra hívta fel a figyelmet, hogy mindez egy európai innovációs folyamatokba beágyazódó szolgáltatási hálózat, amely könnyen elérhető az ipari szereplők számára, ezért a professzor arra biztatja a KKV-kat és a nagyvállalatokat egyaránt, hogy keressék őket kérdéseikkel, problémáikkal, ők pedig partnerek lesznek a megoldásban.