Érdekes a zöldebb háztartást célzó törekvések iránya is. A beszélgetések alatt minden résztvevőt megkérdeztünk, hol szeretné kezdeni háztartása „zöldítését”. A legtöbben (41%) a villanyszámlájukat szeretnék csökkenteni, csaknem harmaduk (29%) gázból fogyasztana kevesebbet, 14 százalék vízből, míg a maradék 16 százalékba került minden egyéb, beleértve a szelektív hulladékgyűjtést is. Tehát a lista élén nem az a tevékenység állt, amivel a környezetért a legtöbbet teheti valaki, hanem amelyikkel a legtöbb pénzt takaríthatja meg.
Sokan érdeklődtek még az ökológiai lábnyom kiszámításának módja, illetve tapasztalatai iránt. Örömteli visszajelzés, hogy míg a projekt legelején végzett felmérésünk tanúsága szerint néhány hónapja alig valaki tudta a megyében, hogy mi az ökológia lábnyom, mostanra nincs olyan nap, hogy ne jönnének többen is kifejezetten ennek kiszámítása, elmélete iránt érdeklődve – számolt be a tapasztalatokról a szakember. A visszajelzésekből kiderült, hogy mostanra sok olyan család van, akiknek kifejezetten a tőlünk hallottak adták meg a kezdőlökést az életmódváltáshoz, és néhány hónap alatt majdnem a kétharmadára csökkentették ökológiai lábnyomukat pusztán a szokásaik megváltoztatásával.
Nem meglepetés, de egyértelmű megerősítést nyert, hogy a 6-14 éves korosztály a legnyitottabb a zöldinformációkra. Ebben a csoportban már formálódik a felelősségtudat, pontosan megértik, miért fontos mindez, és még nem váltak közönyössé a téma iránt. Úgy tűnik, a szülőkhöz, felnőttekhez is rajtuk keresztül vezet a legrövidebb út – jelentette ki Libor Mária.
Cikkünk frissítése óta eltelt 12 év, a szövegben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavulhattak.
NEKED AJÁNLJUK
Átadták az év Családbarát Emlékhelye díjat
A történelmi emlékhelyek közül a Gödöllői Királyi Kastély, valamint a Sárospataki vár és a református kollégium, a nemzeti emlékhelyek közül pedig a Pannonhalmi Bencés...