Mesterséges intelligencia hatékony segítség a gyógyszeriparnak

Üdvözöljük a nagy mesterséges intelligencia-kábítószer-versenyben, ahol számos vállalat használja a mesterséges intelligencia erejét, hogy elvégezze azt, ami hagyományosan a gyógyszer kémikusok feladata.

 

Ez magában foglalja mind a kisebb, speciális, mesterséges intelligencia által vezérelt biotechnológiai cégeket, amelyek az elmúlt évtizedben jöttek létre, és a nagyobb gyógyszeripari cégeket, amelyek vagy maguk végzik a kutatást, vagy kisebb cégekkel működnek együtt.

Az újabb szereplők közé tartozik az Alphabet, a Google anyavállalata, amely 2021 végén elindította az Egyesült Királyságban működő Isomorphic Labs mesterséges intelligencia-gyógyszer-felfedező céget.

Vezérigazgatója, Demis Hassabis olyan mesterséges intelligencia-modellt osztott meg, amely kémiai Nobel-díjat kapott, ami várhatóan hasznos lesz a mesterséges intelligencia gyógyszertervezésében.

Chris Meier, a Boston Consulting Group (BCG) munkatársa szerint, ha a mesterséges intelligencia gyógyszerkutatást végez, az "óriási változást" hozhat a betegek számára.

 

Egy új gyógyszer piaci bevezetése átlagosan 10-15 évig tart, és több mint 2 milliárd dollárba (1,6 milliárd font) kerül.

 

Kockázatos is: a klinikai vizsgálatokba bevont gyógyszerek körülbelül 90%-a sikertelen. A remény az, hogy a mesterséges intelligencia alkalmazása a folyamat gyógyszerkutatási részében csökkentheti az időt és a költségeket, és további sikereket eredményezhet.

Egy új korszak van kialakulóban, ahol a mesterséges intelligencia a gyógyszerkutatási folyamat középpontjában áll – mondja Charlotte Deane, az Oxfordi Egyetem strukturális bioinformatika professzora, aki szabadon elérhető mesterséges intelligencia eszközöket fejleszt, hogy segítse a gyógyszergyárakat és mások gyógyszer felfedezését.

Dr. Alex Zhavoronkov mesterséges intelligenciát használ hasznos molekulák felfedezésére

Alex Zhavoronkov, az amerikai Insilico Medicine start-up cége mutatott be egy zöld pirulát, mely egy ritka progresszív tüdőbetegség kezelésére fejlesztette ki, amelynek nem ismert oka vagy gyógymódja.

Az új gyógyszert még jóvá kell hagyni, de kis klinikai vizsgálatok során lenyűgöző hatékonyságot mutattak ki az idiopátiás tüdőfibrózis (IPF) kezelésében.

Ez a kábítószerek azon új hullámának egyike, ahol a mesterséges intelligencia (AI) szerves részét képezi felfedezésének.

 

"Nem mondhatjuk, hogy az első felfedezett és megtervezett AI molekulát jóváhagyták" – mondja Dr. Zhavoronkov – De lehet, hogy jó úton haladunk.

 

A 2014-ben alapított Insilico Medicine, amely több mint 425 millió dollár támogatásban részesült, mindkét lépésben mesterséges intelligencia módszert használt, valamint a klinikai vizsgálatok sikerének valószínűségének előrejelzésére, amelyet aztán visszavezet a gyógyszerkutatási munkájába.

Jelenleg a cégnek hat molekulája van klinikai vizsgálatok alatt, beleértve az IPF kezelését, amelyre vonatkozóan a kísérletek következő szakaszát tervezik.

Ezenkívül négy molekulát engedélyeztek a kísérletek megkezdésére, és közel 30 másik molekula ígéretesnek bizonyul.

Dr. Zhavoronkov szerint mindegyiket "a nulláról fedezték fel generatív mesterséges intelligencia segítségével". "A gépeink addig álmodoznak, amíg ki nem dolgoznak egy tökéletes gyógyszert, amely minden kritériumunknak megfelel."
 

A szakértők szerint nem valószínű, hogy ez kevesebb tudóshoz vezet – az igazi megtakarítás akkor lesz, ha kevesebb lesz a hiba –, de ez azt jelenti, hogy a mesterséges intelligenciavalkell együttműködni.

Forrás: BBC

Borítókép: Pixabay