Kezdőlap NYUGAT Nyugat - Gazdaság

Mi az a Scheinkarenz azaz “látszatGYES” Ausztiában?

Cikkünk frissítése óta eltelt 5 év, a szövegben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavulhattak.

Az osztrák GYES igen kecsegtető lehetőség egy kis plussz pénzre a kinti munkaviszonnyal rendelkező családoknak, ellenben nem árt figyelni a részletekre. Tényleg van olyan, hogy vissza kell fizetni akár a teljes megkapott összeget is, hívja fel a figyelmet az ausztriai adószakértő csapatunk!

 Az osztrák GYES-t Akkor lehet igényelni, amikor legalább egy főnek a családból határozatlan idejű munkaszerződése van Ausztriában, azaz a GYES időszakában és utána is élő munkaviszonya van kint.

Két lehetőség jöhet szóba azzal kapcsolatban, hogy kinek a munkaviszonya alapján van megigényelve a támogatás. Az első, amikor az apának van munkaviszonya kint. Ez az egyszerűbb.

Ilyenkor az ő folyamatos munkaviszonya jogán kapják meg az osztrák GYES és a Magyar GYES különbözetét.

A másik lehetőség egyértelműen az, amikor az anyuka munkaviszonya alapján van megigényelve a támogatás.

Ilyen esetben már trükkösebb a helyzet, mert egy úgynevezett Karenz megállapodást kell kötni a munkáltatóval arról, hogy őt várják vissza a munkájába a GYES után. Ez egy igazolás formájában lesz fixálva a munkáltató részéről aminek a beszerzése az anyuka feladata.

A szülési szabadságot maximum a gyermek 2 éves koráig lehet igénybe venni.

Probléma abban az esetben fordulhat elő, ha a 2 év lejárta után az édesanya úgy dönt, hogy nem áll újra munkába Ausztria területén. Ebben az esetben beszélünk az úgy nevezett Scheinkarenz-ről, azaz a látszat szülési szabadságról, hiszen nem teljesülnek a korábban a Karenzbestätigungon leírtak.

Ez alapján a GKK-nak jogában áll a már megkapott GYES-t részben vagy egészben visszavonni. A GKK egyre szigorúbban veszi ezeket, a már jogszabályban régóta szereplő szabályok betartását.

A törvény szerint legkésőbb a gyermek második születésnapján kell visszamenni Ausztriába dolgozni, mivel a Karenz, ami által maximum két évig passzív munkaviszonyt biztosít az osztrák állam a munkáltatón keresztül, a gyermek második születésnapja előtti napon jár le!

  • Hogyan függ össze a Karenz és a Kinderbetreuungsgeld?
  • Mennyi időre jár a GYES Ausztriában?
  • Mennyi időm van igényelni és mikor kell megigényelnem az osztrák GYES-t?
  • Különbözetet vagy teljes GYES-t kaphatok Ausztriából?
  • Hogyan mehetsz el szülni Ausztriában úgy, hogy biztosan járjon a GYES?
  • Mennyi az osztrák GYES összege? Hogyan számolják ezt ki?

Amennyiben érdeklik a további részletek az osztrák GYES-t illetően, és kiváncsi a fentebbi kérdésekre adott szakértői válaszokra is akkor a teljes cikket itt tudja elolvasni.: Az osztrák GYES feltételei és buktatói közérthetően.

 

A cikk készítésében a Visszatérítők csapata az OSZTRÁK- NÉMET ügyek szakértője segítette portálunkat.