Nagy szükség van a véradókra most is!

Cikkünk frissítése óta eltelt 5 év, a szövegben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavulhattak.

A véradók és a vért kapó betegek egészségének védelme érdekében az Országos Vérellátó Szolgálat megelőző intézkedéseket léptetett életbe.

A kormány által március 11-én kihirdetett veszélyhelyzet nemcsak a rendezvények, hanem a véradások lebonyolítását is befolyásolja. Ennek következtében változás történt a véradás protokolljában.

Már a véradás helyszínére történő belépés előtt a jelentkező néhány kérdéssel szembesül. Ezek közül ha bármelyikre igennel válaszol, akkor szintén ezen a nyomtatványon megkérik, hogy ne jöjjön be, ne jelentkezzen véradásra, hiszen úgyis ki kellene zárniuk. Ez a tájékoztató kérdőív korábban csak egy kérdést tartalmazott, nevezetesen, hogy az illető járt-e külföldön az elmúlt 30 napban. Nem tettek különbséget veszélyeztetett és nem veszélyeztetett területek között, hiszen az elmúlt hetekre visszatekintve gyakorlatilag napról napra változott az országok megítélése ebből a szempontból, sorra bukkant fel a koronavírus a szomszédainknál. Mivel most már hazánkban is betegít a vírus – nemcsak azt kérdezik meg, hogy járt-e külföldön, hanem azt is, hogy volt-e kapcsolata fertőzött emberrel, végeztek-e rajta koronavírus-tesztet, észlelt-e magán tüneteket az elmúlt egy hónapban. Ha bármelyik kérdésre igen a válasz, akkor be sem szabad lépnie abba a térbe, ahol a véradók vannak, hiszen ott csak egészséges emberek lehetnek. Így biztosítják azt, hogy ne féljenek az emberek a véradás helyszínétől, és magától a véradástól, mert nem hordoz kockázatot. Boltba elmenni nagyobb kockázat, mint vért adni!

A koronavírus-fertőzötteknek nincs szükségük vérkészítményekre. Viszont ha a lakosság nem megy el vért adni, mert fél a fertőzéstől, vagy az illető munkahelyén félnek a fertőzéstől, ezért lemondanak a véradás lehetőségéről, akkor nem lesz elég vérkészítmény.

Magyarországon a biztonságos vérellátáshoz napi 1800 véradóra van szükség.

Ezen a héten a következő helyszíneken és időpontokban rendeznek véradást a térségünkben:

2020.04.07 16:00 19:00 KAPUVÁR Művelődési Központ Kapuvár, Győri u. 2.

2020.04.09 16:00 19:00 Rábakecöl, Soós Imre Kulturális Központ Rábakecöl, Kossuth u. 51.

Mint minden héten, munkanapokon, 7.00-15.30 óráig a Regionális Vérellátó Központban várják a vért adni szándékozókat (Győr, Magyar u. 8.)

Érdekes és hasznos információk a véradásról

A gyógyításhoz nélkülözhetetlen vér semmi mással nem pótolható, mert élő anyag! Egyetlen véradással három betegen segíthet: a levett vérből vörösvérsejt-koncentrátum, plazmakészítmények és vérlemezke-koncentrátum készül.

A véradás egyben szűrővizsgálat is (kötelező tesztek a HIV, Hepatitisz-B, Hepatitsz-C, szifilisz kimutatás és a vércsoport meghatározás). A nők évente négyszer, férfiak évente ötször adhatnak vért. Két véradás között minimum 56 napnak kell eltelnie. A véradás alkalmával steril vérvételi zsákba, egyszer használatos tű segítségével 4,5 deciliter teljes vért vesznek le (egy egység/1E), és egy keveset a vizsgálathoz mintacsövekbe. A véradás 30-45 percet vesz igénybe adatfelvétellel és kivizsgálással együtt.

A legtöbb vérre ma már a daganatos betegek kezeléséhez van szükség. Ezt követik a különböző sebészeti beavatkozások. A sport-és közlekedési balesetek miatti sérülések csak a negyedik helyen állnak. A nagy vérigény elsősorban az orvostudomány fejlődésének a következménye: sok korszerű műtét, szervátültetés, a rosszindulatú betegségek (leukémia, daganatok) kezelése csak a korszerű transzfúziológiai lehetőségek birtokában lehetséges.

A véradásra minden alkalommal feltétlenül vigye magával személyi igazolványát, lakcímkártyáját, valamint TAJ-kártyáját!

Figyelem! Csak az eredeti TAJ-kártya fogadható el, másolat nem!

Forrás: Magyar Vöröskereszt