Kezdőlap NYUGAT Nyugat - Közélet

Napelemek az iskolákon

Cikkünk frissítése óta eltelt 9 év, a szövegben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavulhattak.

– A megújuló energiaforrások, mint például a napelemes rendszerek adta lehetőségek minél szélesebb körben való kihasználásával jelentős megtakarításokat érhetünk el. A hagyományos energiahordozók felhasználásának csökkentésével alacsonyabb lesz a környezetszennyezés, kevesebb a szén-dioxid kibocsátás. A Jubileum parki Sportcentrum épületében, a Kertvárosi Óvodában, a Német Nemzetiségi Óvodában és a felsőgallai Széchenyi István Általános Iskolában már napkollektorok termelik a meleg víz előállításhoz szükséges energia egy részét. A sikeres pályázatnak köszönhetően most újabb két épület csatlakozhat a környezetkímélő és takarékos megoldáshoz – mondta el Schmidt Csaba, Tatabánya polgármestere.

 

A Jókai Mór Általános Iskola tetejére 70 db, míg az Óvárosi Általános Iskola 48 db napelemet helyeznek fel a szakemberek, összesen 240 m² területen. A napcellák által előállított villamos energia körülbelül 24 lakás éves szükségletét fedezi, ez évente nagyjából 1,8 millió forintos megtakarítást jelent.

 

A projekt 28 millió forintba került és 100 százalékban uniós forrásból finanszírozták. A megtakarítások mellett a számítások szerint évente mintegy 30 tonna széndioxiddal kevesebb kerül a majd a város levegőjébe a napelemek segítségéve.

 

Bencsik János országgyűlési képviselő hangsúlyozta, az energiatakarékossági és a környezetvédelmi szempontok mellett nagyon fontos a fenntarthatóságra való nevelés is.

 

– Minden oktatási intézmény, amely legalább 40-60 fotovoltaikus panelt szerel fel az önkormányzat közreműködésével a tetőszerkezetére, kiváló lehetőséget kap arra, hogy az iskolai tanrendben, a fizika, kémia vagy akár a környezetismeret órán megismertethesse a gyermekeket, a jövő szakembereit a megújuló energiákat termelő technikák működési elvével – mondta Bencsik János.

 

Fotovoltaikus rendszerek működése

 

A fotovoltaikus rendszerek egy fizikai reakció során alakítják át közvetlenül a Nap sugarait elektromossággá. Ahogy a napfény eléri a napelem cellát, beindul az a fizikai folyamat, ami során egyenáram generálódik. Egy inverter alakítja át az egyenáramot váltóárammá. Így az előállított napenergiát nemcsak otthonokban lehet felhasználni, hanem akkumulátorokban is lehet tárolni, illetve az elektromos hálózatba is be lehet táplálni, így az Óvárosi és a Jókai Mór Általános Iskolában is ezt a megoldást használják majd.

 

tatabanya.hu