Olaszország
Mindenki ismeri a következő szlogent: „io resto a casa”: én otthon maradok. Lépten-nyomon ezzel próbálnak hatást gyakorolni egymás lelkére, hogy mindenki maradjon a fenekén és várja ki a karantén végét. Hogy mennyire tartják be az olaszok a kijárási tilalmat, nos, erről lehetne vitát kezdeményezni, tudjuk, hogy az olaszok híresek arról, hogy keresik a kiskapukat, inkább papírkatonák, mint élharcosok, de az biztos, hogy imádnak utazni. Az örökös kérdést naponta millióan teszik fel: mikor lesz vége?
Korábban április 3-ra ígérték az olaszoknak, hogy vége a karanténnak, de további 15 nappal meghosszabbították a szigorításokat. Elég csak a drámai számadatokra gondolni, hogy tudjuk, még messze van a vége. Sokat lazítottak már a szigorú szabályokon, de nagyon félnek, hogy a felelőtlen magatartás egy második hullámot hozhat magával, ezért a vezetés sokkal inkább hajlik a szabályok szigorítása, mint a lazítása felé. A közeledő ünnepek, például a május elseje, az olaszoknak is a tömörülések, ölelkezések, baráti találkozások időszaka, és egyúttal mind-mind alkalom arra, hogy megugorjanak a halálozási adatok és az újabb fertőzések száma.
Lombardia előre látja és tervezi az ” új irányt”, a megelőzést!
Május 4-től a régió felkéri a kormányt, hogy adja meg a zöld fényt a produktív tevékenységeknek, természetesen összhangban az emberek közötti másfél méter távolság megtartásával. A védőeszközök mindenkinek kötelezőek, digitalizálás, okos eszközökkel történő munkavégzési kötelezettség az előre látható tevékenységekhez és a diagnosztika , vagyis április 21-től kezdődnek a tömeges tesztelések. Mindezzel együtt az irodák és a vállalatok, majd az iskolák és az egyetemek újbóli megnyitása lépcsőzetes ütemterv szerint történik majd. Az„ új irány ”példája a szakaszos tevékenységek megnyitása és a tömegközlekedés túlzsúfolódásának elkerülése. Ráadásul a Fiera di Milano rendkívüli kórházból helyőrségi kórház lesz, amely a lombardok egészségét fogja ellenőrizni, amellyel leveszik a terhet a regionális kórházról és megakadályozza a túlzsúfoltságot. Ezeket a stratégiákat „kiegészítik más intézkedések, amelyekben a Lombard-régió vezető szerepet játszik: a régió garanciájával történő elbocsátások, támogatási terv a kis- és középvállalkozások számára (már készülőfélben van egy eszközcsomag, amely akár egy milliárdnyi hitel forrás mozgósításának lehetősége mellett, az egészségügyi személyzet javára történő intézkedéseket is magában foglalja (stabilizáció és gazdasági juttatások legalább 80 millióval a Lombard-régióból, az állami források mellett) „. „Ez a lombard út a szabadsághoz” – kommentálja Attilio Fontana a régió elnöke. –
Az eddigi karantén alatt háromszor adtak ki új igazolást, amit mindig vinni kell magukkal az olaszoknak, ha bárhova mennek.
Kétszer hosszabbították meg a karantén idejét.Három ünnep esik bele a karantén időtartamába. Húsvét, április 25-e, ami a Felszabadulás ünnepe Olaszországban, és május 1-e, ami hosszú hétvége.
Toszkánában egy rövid ideje bevezették, hogy mindenki aki kimegy a lakásból, kötelezően fel kell vennie a maszkot, vagy sálat, vagy bármit, ami eltakarja az orrát és a száját.
Elvileg kinyithatott néhány üzlet. A könyvesboltok, a babaruhát, kisgyermek cikkeket árusító helyek, mert például a járvány kezdete óta, a megszületett babáknak nem tudtak babakocsit venni. Bár a miniszterelnök rendelkezett a minimális enyhítésekről, néhány tartományban mégsem nyithatnak ki. Toszkánában Rossi, a kormányzó megszabta, hogy bizonyos feltételeknek meg felelni az üzleteknek, akik ki akarnak nyitni. Pl. mindenhol fertőtlenítő gélt kell kihelyezni, a vásárlóknak kesztyűt és maszkot kell viselni, az 1 méter, 80 cm-es távolságot meg kell tartani a vevők között. Az üzletet naponta kétszer kell takarítani, fertőtleníteni. A tengerpartokon is elkezdődhetnek a karbantartási munkák. A strandok esetében is nagy változásokra kell számítani. Professzor Lopalco, aki a pisai egyetemen tanít, virológus, azt nyilatkozta, hogy csakúgy mint az éttermek esetében, a strandokon is meg kell majd tartani a meghatározott távolságot, kerülni a zsúfoltságot, illetve beszélt arról, hogy a tartományokat átszelő utazások is korlátozva lesznek.
Az biztos, hogy egy ideig még az olaszok életének része lesz a maszk és kesztyű hétköznapi használata, a szinte minden szinten való korlátozás, és a folyamatos ellenőrzés! Néhány étterem tulajdonos például Firenzében összefogott és közösen azt nyilatkozták, jobb lenne ha csak szeptemberben nyitnának ki, amikor már félelem nélkül lehet fogadni a vendégeket.
Megszólalt a kulturális miniszter, Franceschini is, aki konkrétumot nem mondott azonban. Valószínűleg a múzeumok az utolsó körben nyithatnak ki, hiszen itt nagy a veszélye a tumultusnak, de ígérete szerint dolgoznak a megoldáson.
A 2. fázisban, a szakértők szerint elvileg mindenkiről biztonsággal tudni kell, hogy nem beteg és nem is hordozó, de hogy ez a szűk 3 hét elegendő lesz-e arra, hogy mindenkit teszteljenek és mindenkinek legyenek maszkjai arra az esetre ha ki szeretne menni, az majd kiderül.
Spanyolország
Spanyolországban ismét emelkedett a SARS-CoV-2 vírussal fertőzöttek száma, miközben a járvány terjedése továbbra is lassul – közölte Fernando Simón, a spanyol egészségügyi riasztási és vészhelyzeti koordinációs központ igazgatója online sajtótájékoztatóján
A tartományokból érkezett tájékoztatás alapján készült összefoglaló szerint a fertőzöttek száma elérte a 177633-at. A hétfői 3477 és a keddi 3045 után szerdán 4978 új esetet igazoltak. Ezeken kívül 114 olyan tünetmentes esetet jelentettek Andalúziából, akiknél a most elvégzett szerológiai vizsgálta mutatta ki, hogy átestek a fertőzésen, noha tüneteik nem voltak.
Megnőtt a diagnosztikai kapacitás, napi 20 ezer felett van az elvégzett PCR-tesztek száma, az enyhébb tünetekkel rendelkezőket is elkezdték vizsgálni, és egyre több szerológiai teszt készül. Ezzel arányosan pedig az azonosított fertőzések további növekedése várható.
A vírus okozta Covid-19 megbetegedés 523 ember halálát okozta az elmúlt egy napban, kedden 567-en, hétfőn 510-en hunytak el. Eddig 18579-en veszítették életüket. Szerdán 3349-cel emelkedett a gyógyultak száma a keddi 2777 és a hétfői 2336 után, a fertőzésből eddig 70853-an épültek fel.
Fernando Simon hozzátette: az elmúlt 24 órában 940-en kerültek kórházba koronavírus-fertőzés következtében, intenzív osztályra pedig 73-an. Előbbi 1,6, utóbbi 1,3 százalékos növekedést jelent. Kérdésre válaszolva elmondta: eddig 27558 egészségügyi dolgozónál igazolták a fertőzést, többségük azonban már egészséges és újból dolgozik.
Miguel Ángel Villarroya, a hadsereg vezérkari főnöke a sajtótájékoztatón elmondta: a szükségállapot bevezetése óta a katonaság naponta átlagosan 550 járványügyi feladatot végez el, példaként említette, hogy mintegy 7900 helyszínen fertőtlenítettek. A hadsereg hat repülőjárattal összesen 70 tonnányi egészségügyi eszközt szállított külföldről Spanyolországba, és mintegy 300 tonnányi felszerelés belföldi szétosztásában közreműködött.
A madridi tartományi kormány szerdától bezárta az egyik ideiglenes halottasházat, amelyet a majadahondai jégpálya területén nyitott, mivel a halálozás csökkenése miatt már nincs rá szükség. Két további átmeneti halottasház még minidig üzemel a régióban, az egyik a spanyol főváros fedett műjégcsarnokában, a másik az Igazságügyi Orvosi Intézet új, de még nem átadott épületében. A három helyszínre március 24-e óta összesen 1785 koporsót szállítottak.
A madridi autonóm közösségben 6724-en hunytak el koronavírus-fertőzés miatt a járvány kezdete óta, az országban itt a legmagasabb az áldozatok száma. 49526-en fertőződtek meg és 27433-an gyógyultak meg eddig.
Spanyolországban egy hónapja szükségállapot van érvényben, amely egyelőre április 25-én éjfélig van érvényben, de újbóli meghosszabbítása várható. A kormány várakozásai szerint, ha a vírus terjedése továbbra is megfelelő mértékben csökken, akkor elképzelhető, hogy részben enyhíteni fognak a jelenlegi korlátozó intézkedéseken.
Forrás: Hello. Itt Firenze Facebook oldal, portfolio, rainews