Olaszország június 3-ától megnyitja határait az Európai Unió, illetve a Schengen-övezet állampolgárai előtt, miután a római kormány szombat hajnalban kiadta a határozatát.
A határozat értelmében, a júniusi nyitást követően, az Európai Unió, illetve a Schengen-övezet állampolgárainak az Olaszországba való belépés után karanténba sem kell vonulniuk, és nem kell igazolniuk, hogy mentesek a koronavírustól. De más országokból továbbra is tilos lesz majd belépni Olaszországba.
A szombat hajnali határozat értelmében június 3-tól válik teljesen szabaddá a mozgás országon belül is. Egyes tartományok szerették volna, ha ez előbb megtörténik, de Giuseppe Conte miniszterelnök nem engedett ennek a nyomásnak, elkerülendő a járvány egy második hullámát.
Egy korábbi döntés értelmében május 18-án újraindult a kereskedelem, a vendéglátás, újranyitottak a templomok, a múzeumok és a strandok is. A szigorú higiéniai és távolságtartási szabályokat azonban továbbra is be kell tartani. A májusi időponttól a tartományokon belüli szabad mozgás is engedélyezett.
ó hír, hogy Olaszország is újraindíthatja az életét, de még jobb hír az, hogy mi is elkezdhetünk tervezni egy-egy utat Itáliába. De sietni azért nem kell, fő a biztonság.
A gazdasági miniszter szerint lengedhetetlen a párbeszéd, és számítanak a parlament hozzájárulására is ahhoz, hogy tovább javítsák a rendeleteket . „Készen állnak a helyi önkormányzatok forrásainak növelésére” és elkötelezettek „adóreformot végrehajtani az adóterhek csökkentése érdekében”
Roberto Gualtieri gazdasági miniszter az újraindítási rendeletében „A cél az, hogy elősegítse a sokk felszámolását és a kritikus területeken a szerkezeti megerősítések bevezetését.
„A kormány továbbra is elkötelezett az adóreform végrehajtása mellett, amelyet az egyszerűség, a progresszivitás, a vállalkozások és vállalkozások adóterheinek csökkentése, a digitalizálás és a kontraszt alapelvei ösztönöznek.
Gualtieri : „Felkérem a régiókat, hogy tegyék hozzáférhetővé azoknak a társaságoknak a listáját, amelyek számára engedélyezték az elbocsátási alapot” – hangsúlyozza a likviditási elõzetes mechanizmus további felgyorsítása érdekében. Áprilisban 600, májusban 1000 eurós támogatást ígérnek az embereknek. Az idegenforgalmi ágazat strukturális támogatási beavatkozásait tervezik”, az „az olaszországi turizmus előmozdítását célzó alap” és az „idegenforgalmi alap” célja az ágazatban a piaci műveletekkel történő beruházások ösztönzése. További intervenciókat indítanak a gazdasági fellendülés összefüggésében. , szintén az európai helyreállítási terv végrehajtásának részeként, amely szintén a behajtási alap létrehozásával kapcsolatos. ” A miniszter emlékeztetett arra, hogy „2 milliárd” adókedvezmény arra van, hogy a turisztikai szálláshelyeknek a fertőzésellenes szabályokhoz könnyebb legyen igazodni.
A hotelek egy alapos, hivatalos fertőtlenítés után kinyithatnak ugyan, de például a klímát egész Olaszországban tilos bekapcsolni, ami azért főleg később, biztos, hogy gondot fog okozni. Az emberek-asztalok közti távolságot be kell tartani, ami azért nagyban megnehezíti a feltételeket, tehát ha például baráti társaságokat kell leültetni, akkor minimum 1 méternek kell lenni az emberek között, ezért ha kiszámoljuk, hatalmas alapterület kell ahhoz, hogy megfelelő számú asztalt kihelyezzenek.
A maszk viselése mindenhol kötelező, ami éttermek esetében nagyon riasztó a turisták számára, de a vendéglátó helyek sem túl nagy örömmel vetik bele magukat a munkába. Még mindig megy a méterháború, naponta változnak a rendeletek, hotelek zárnak be, autóipari cégek csődölnek be. A tengerparti hangulatnak lőttek, ugyanis bármit akar venni a napozó vendég, akkor maszkban megrendeli, és kiviszik a tengerpartra. Az esküvői romantikát is megölik a maszkkal, egy méter távolság betartása kötelező, szabadtéren ugyan nem kötelező a maszk, de a távolságtartás igen, amim ugye egy esküvőnél elég furcsa! Szeptemberre talán megoldódik ez a probléma is. Jelenleg úgy lehet utazni Olaszországba, hogy kell csináltatni koronavírus tesztet, ha az negatív, akkor utazhat az országba gond nélkül, de be kell tartani a szabályokat, különben borsos pénzbírságra számíthat. A vendéglátók folyamatos ellenőrzésre számíthatnak, a rendőrség razziázik, ami szintén visszaveti a hangulatot, és sokszor úgy ítélik az éttermek, bárok tulajdonosai is, hogy nem éri meg kinyitni.
A szabályok, rendeletek napról-napra változnak, így a következő fázisig még biztosan történnek enyhítések, változások.
Spanyolország
Több mint 1900-zal csökkentette a koronavírus okozta regisztrált halálesetek számát a spanyol egészségügyi minisztérium, mivel hibákat talált az adatok felülvizsgálatakor – közölte Fernando Simón, a spanyol egészségügyi riasztási és vészhelyzeti koordinációs központ igazgatója online sajtótájékoztatóján Madridban hétfőn.
z elmúlt 24 órában 50-en hunytak el, a halálozás kilencedik napja maradt száz alatt.
A minisztérium kiigazította a regisztrált fertőzöttek adatait is, eszerint eddig 235 400 esetben azonosították a SARS-CoV-2 nevű vírust, ami 372-vel kevesebb mint, ami a vasárnapi jelentésben szerepelt. Egy nap alatt 132 új fertőzöttet szűrtek ki.
Arancha González Laya spanyol külügyminiszter Twitter-oldalán közzétette, hogy júliustól eltörlik a külföldről érkezők számára kötelező kéthetes karantént, amelyet május 15-én vezettek be.
A döntést összhangban van a központi kormány hétvégi bejelentésével miszerint júliustól az ország ismét megnyílik a külföldi turisták előtt.
Spanyolországban hétfőn újabb járványügyi enyhítések kezdődtek, például a fővárosban több mint két hónap után megnyitotta kapuit a híres Retiro park, a kávézók, éttermek pedig megnyitották teraszaikat, minden vendég után fertőtlenítve a székeket és asztalokat. Madridban felavatták az első olyan automatát, amelyből szájmaszkot és kézfertőtlenítőt lehet vásárolni. Előbbi viselése kötelező, nem csak a tömegközlekedési eszközökön, hanem minden olyan nyilvános helyen, ahol nem lehet tartani az előírt két méteres távolságot. A napokban összesen tíz metróállomásra helyeznek ki ilyen készüléket.
Forrás: rainews.it, MTI, portfolio