A szakképzés kapcsán a kereskedelemben az okozta a legnagyobb problémát, hogy drasztikusan romlott az oktatás színvonala, háttérbe szorult a gyakorlati képzés. A képzési rendszer folyamatban lévő átalakítása viszont bíztatónak látszik – vélekedett a Krónikának nyilatkozó Vámos György, az Országos Kereskedelmi Szövetség főtitkára. „Az igazi próbatétel az lesz, amikor majd az új rendszerben az első diákok megkapják a bizonyítványukat. Biztosak vagyunk abban, hogy lesz előrelépés – tette hozzá.
Ugyancsak bizakodó ez ügyben a Magyar Kereskedelmi és Iparkamara elnöke, Parragh László. „A legfontosabb az, hogy a szakképzés felügyeletét megkapták a kamarák. Innentől kezdve azt, hogy milyen tananyagot kel oktatni, azt a kamarák határozzák meg. Ez a tananyagfejlesztés meg is történt, felére csökkent a tárgyak és a szakok száma. A kamarák jelen vannak a vizsgáztatásnál. Elértük azt, hogy a tanulók kapnak támogatást az államtól, ami mintegy bérként épül be az életükbe” – mondta a kamarai vezető.
Parragh László szerint az is fontos változás, hogy a kamarák felügyelik, illetve ellenőrizhetik a jövőben, hogy a szakiskolai tanulók minden esetben üzemi körülmények között, valós helyetekben gyakorolhassák az elméletben tanultakat.
2001 óta, az autógyártó cég és a győri szakképző intézetek együttműködésének kezdetétől, az oktatott tanulók száma már meghaladta az ezret.
(hirado.hu)