Kezdőlap GYŐR Győr - Közélet

Sikeres éleslövészet

Cikkünk frissítése óta eltelt 11 év, a szövegben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavulhattak.

A győri alakulat állományából az éleslövészet idejére létrehozott ideiglenes alegység csoportjai csütörtöktől kezdve érkeztek több bontásban a Balti tenger partján fekvő településre, ahol a főerők csatlakozását követően a teljes állomány 18-án, vasárnap tudta megkezdeni a közös munkát az év régóta várt fő eseményén.

Természetesen a helyszínen lévők számára a péntek, és a szombat sem telt tétlenül, hiszen el kellett végezni a vasúti szállítmány kivagonírozását, a technikai eszközök megalakítási körletbe történő áthelyezését, a csoportosítás műveleti központjának telepítését, a műszaki berendezések őrzés-védelmének megszervezését, kialakítását, illetve a gyakorlat során, a lőtéren használni kívánt objektumok, területek, szálláshelyek átvételét. Ennek köszönhetően vasárnap már az éleslövészetre történő közvetlen felkészülés vehette kezdetét, vagyis a tüzelőállások előzetes felderítése, a bonyolult műszaki rendszerek ellenőrzése, tesztje, az esetleges kisebb javítások eszközlése, illetve a kötelezően betartandó, helyspecifikus biztonsági rendszabályok tisztázása. Nemzeti ünnepünkön, és az azt megelőző napon még gyakorló célkövetésekkel trenírozták magukat az égbolt őrei, szerdán azonban már a valódi rakétaindítások vártak a légvédelmi egység tagjaira.

Ahogy azt korábban sejteni lehetett, a légvédelmi rakéta harcászati éleslövészet rendkívül komplex feladatot rótt a Rába parti város alakulatának katonáira, hiszen túl azon, hogy egy összetett hadműveleti helyzetben biztosított lehetőséget a légvédelmi rakéták indításának gyakorlására, az eseményen KUB részről egy nemzeti-, míg a MISTRAL vonatkozásában egy NATO ellenőrzés követelményeinek is meg kellett felelni. A lövészetre delegált ellenőrök figyelemmel kísérték, hogy a rakétások képesek-e maradéktalanul a kapott feladatok vételére, elemzésére, az alárendeltek felé történő feladatszabásra, a szükséges műveleti dokumentumok elkészítésére, vezetésére, hogy tökéletesen tudják-e alkalmazni a NATO integrált légi- és rakétavédelmi rendszerében érvényben lévő egyezményes jeleket és jelzéseket, valamint, hogy a harctevékenység megtervezését, megszervezését követően végre tudják-e hajtani az ellenséges légi eszközök felderítését, követését és megsemmisítését. Más szóval a vizsgálódás kiterjedt a nemzetközi körülmények közötti légvédelmi oltalmazás teljes folyamatára.

Noha a győri honvédek hónapokon keresztül készültek e szakmai kihívásra, a siker mégsem volt előre borítékolható, hiszen célanyagként korábban még nem próbált repülőeszközök ellen kellett helytállniuk Lengyelországban. A lánctalpas hordozójárműre épített KUB- rendszer számára ugyanis a magyar fejlesztésű METEOR-3M típusú, pilóta nélküli, légcsavaros repülőgép, míg az infravörös önrávezetés elvén működő MISTRAL- rakéták számára a sugárhajtású METEOR-3MA látta el a célimitációs feladatokat az Ustka-i lőterén. A levegőben ráadásul egyszerre több gép is tartózkodott, melyek közül azonosítani kellett az ellenséges szándékkal érkezőket.

Természetesen a 12. Arrabona Légvédelmi Rakétaezred két légvédelmi rakétaosztályának, az Ezredtörzsnek, illetve a Logisztikai zászlóalj és a – harcvezetési és tűzirányítási rendszereket, valamint a célfelderítő rádiólokátor-állomásokat üzemeltető – Vezetési zászlóalj állományának tagjaiból álló, közel 150 fős kontingens mindent megtett azért, hogy gondoskodjon a „csillaghullásról”. A méteres lángcsóvákat eregető KUB rakéták égzengető robajjal hagyták el kettesével az indító állványokat, míg a süvítő MISTRAL-ok villámgyorsan vadászták le egyenként a légtérbe betolakodókat. Ennek megfelelően hét MISTRAL, illetve nyolc KUB rakéta indítása után tizenegy célanyag vált a tenger martalékává.

„Kimondottan elégedett vagyok a katonák felkészültségével és hozzáállásával, a mentalitásukkal és motiváltságukkal. Látható, hogy nagyon jó szakmai munkát végeztek, és ez dicséretreméltó és egyben megnyugtató.” – fogalmazott Dr. Benkő Tibor vezérezredes, az éleslövészeten tartott előzetes értékelésében. A légvédelmi rakéta képesség szükségességét firtató újságírói kérdésre válaszolva a Honvéd Vezérkar főnöke kiemelte, hogy „Csapatvédelmi feladatok ellátása mellett rengeteg olyan objektum van Magyarországon, amelynek a védelmét meg kell oldani, továbbá tagjai vagyunk egy szövetségnek, a NATO-nak, mely elengedhetetlenné teszi, hogy a Magyar Honvédség ilyen képességekkel rendelkezzen.

Dr. Benkő Tibor vezérezredesen kívül, a rakétások szereplését megtekintette még a helyszínen Domján László vezérőrnagy, az Összhaderőnemi Parancsnokság parancsnoka, Sáfár Albert dandártábornok, az Összhaderőnemi Parancsnokság parancsnokhelyettese, légierő haderőnem főnöke, Erdélyi Lajos dandártábornok, a Honvéd Vezérkar Személyügyi Csoportfőnöke, Szilágyi Szabolcs ezredes, Magyarország Lengyelországba delegált védelmi attaséja, Juhász István ezredes, a Honvéd Vezérkar Kiképzési Csoportfőnökség Csoportfőnök-helyettese, Kriston István főtörzszászlós, a Magyar Honvédség vezénylő zászlósa, valamint Széles Sándor, Győr-Moson-Sopron Megye kormánymegbízottja is.

Szerda este, a – tengerzárat többször is megsértő hajók által okozott kényszerszünet miatt hosszúra nyúlt – lövészet után a katonáknak lehetőségük nyílt némi kikapcsolódásra a jól végzett munkát megkoronázó ünnepi vacsorán, ahol az elmúlt hónapok során hozott kitartó erőfeszítésüket megköszönte Kovács Ferenc mk. ezredes, a győri alakulat parancsnoka, a lövészet vezetője, Könczöl Ferenc alezredes, az éleslövészeti kontingens parancsnoka, valamint Tamás Gábor alezredes, az éleslövészeti kontingens parancsnokhelyettese, csoportosításparancsnoka.

Ugyan a szombati haza utat megelőző napok már felszabadultan fognak telni a technikai rendszerek bontásával, az eszközök vasúti rakodóhoz történő átcsoportosításával, és vagonírozásával, azonban a győri honvédeknek a jövő héttől ismét az előttük álló feladatokra kell összpontosítaniuk, hiszen idén vár még rájuk a Steadfast Jazz 2013 elnevezésű – alapvetően szárazföldi csapatok részvételével zajló – NATO-szintű minősítő gyakorlat. Az ősszel megrendezésre kerülő nemzetközi kiképzési eseménynek szintén Lengyelország fog otthont adni, s a 12. Arrabona Légvédelmi Rakétaezred egy-egy KUB és MISTRAL ütege révén lesz érintett a műveletben.