Sobri Jóskáról, szül. Pap József. Érdekes figura volt, tényleg. Sobri Jóska korának rocksztárja volt, leszámítva a zenét. A 19. század első felében élt, egyébként híréhez képest meglehetősen rövid ideig: mindössze 26 év alatt (mínusz ártatlan gyermekkor) tett szert a máig is élő hírnevére. Ez idő alatt azonban számos gaztettet elkövetett, mert hát, ne legyenek illúzióink, a betyárok köztörvényes bűnözők voltak, embert viszont ő személyesen állítólag nem ölt. Bandájával ugyanakkor számos rablást elkövettek a Dunántúlon, Tolnától Esztergomig, ám ennek ellenére mindig sikerült elérni, hogy a nép úgy gondoljon rá, mint aki valójában igazságot szolgáltat: a gazdagtól elvesz, a szegényeket viszont nem bántja, sőt, ad. Régen Robin Hoodnak hívták az ilyesmit.
Ez azonban nagyrészt nem a visszaosztott jövedelem nagyságának volt köszönhető, sokkal inkább a személyes sármjának. A korabeli beszámolók szerint ugyanis, előnyös megjelenése okán, imádták őt a nők, sőt, börtönévei alatt sikeresen összeszűrte a levet a foglárnéval, aminek következtében számtalan előnyben részesült, többek között a konyhán dolgozhatott.
Aztán kiszabadult a börtönből, de nem tért jó útra, hanem ott folytatta, ahol abbahagyta. Életének állítólag önkezével vetett véget egy rosszul sikerült rablást követő rendőri rajtaütés során, miután sarokba szorították és nem látott kiutat. A nép viszont nem akarta elhinni, hogy valóban meghalt Sobri, a szegény emberek jótevője, így sokáig pletykáltak még arról, hogy él itt is, ott is a bujdosó betyár.
Bakonyi betyárleves
„Minden ágon egy mérő makk a Bakonyban, Örül ott a halász, rikongat a kanász örömében”. Sobri Jóska is egy kanász fia volt.
Hozzávalók:
- 1 tenyérnyi füstölt szalonna
- 1 evőkanál disznózsír (vagy olaj)
- 1 nagy fej hagyma
- 1 kg sertéscomb
- 3 szál répa
- 2 szál petrezselyemgyökér
- 1 db paprika
- 1 db paradicsom, de ilyenkor jobb a passzírozott paradicsom
- 20 dkg gomba (csiperke, de más is jó, pl. tinórufélék vagy most a pereszkék)
- só, bors, fűszerpaprika
- 1 csokor petrezselyemzöld
- 2 dl tejföl
- 1 evőkanál liszt
- 1 csokor kapor
- friss kapor
- Egyelőre még kint is megvan a friss kapor, de hamarosan be kell vinni (Fotó: Belső Olga)
- A csipetkéhez
- 1 tojás
- 2 evőkanál liszt
- só
Elkészítés:
Először apróra vágjuk a füstölt szalonnát és a disznózsíron kisütjük a zsírját. Félúton belekeverjük az apróra vágott hagymát és megdinszteljük.
Közben kockára vágjuk a húst. Amikor kész a hagyma, beletesszük a fazékba a combot és kifehéredésig kevergetjük, majd sózzuk, borsozzuk, rászórunk egy evőkanál fűszerpaprikát. Elkeverjük.
Amíg a hús lesült, addig ügyesen előkészítettük a zöldségeket, a gyökereket megpucoltuk, karikára vágtuk. A petrezselyemzöldet cérnával összekötöztük, a gombát megmostuk és felszeleteltük, a paprikát szintúgy, a paradicsom helyett meg elővettük a passzírozott paradicsomot. Most mindezt beletesszük a fazékba és jól elkeverjük. Felöntjük a vízzel, lefedjük és békén hagyjuk főni, míg meg nem puhul minden. A maradék passzírozott paradicsomot jégkockatartóban lefagyasztjuk, hogy legközelebb ne kelljen újat bontani.
Amikor minden megpuhult a fazékban, elkészítjük a csipetkét: a tojást, a sót és a lisztet alaposan összegyúrjuk, kemény tésztát kell kapni. Ezt szépen belecsipegetjük a levesbe.
Következő lépésként elkészítjük a habarást: a lisztet elkeverjük a tejföllel, merünk hozzá egy kicsit a levesből, szintén elkeverjük, majd visszaöntjük a fazékba.
Egy dolgunk van még: apróra vágjuk a kaprot és beleszórjuk a levesbe. Egyet rottyan és kész is a bakonyi betyárleves.