Kezdőlap GYŐR Győr - Közélet

Tárlat a győri építész képzésről

Cikkünk frissítése óta eltelt 11 év, a szövegben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavulhattak.

 A FUGA Budapesti Építészeti Központban rajzasztalok hosszú során kaptak helyet a makettek, és köztük ott felejtett mappák: az egyetemi szintű építészképzés 12 évének vázlata. dr. Bodrossy Attila építész, egyetemi docens ajánlotta a kiállítást a szakma mai és jövendő művelőinek. Az általa vezetett győri Dimenzió Építész Tervező Iroda 1992-ben lett a győri egyetem külső, Építész Tanszéke. A kiváló szakmai munkát erősítette a Műteremház, amely 2007-ben lett a lelke a győri építészképzésnek.

– Mi csak néztünk és ámultunk, hogy milyen profi csapat jött ide – vezette fel a kiállítástNagy Bálint, a FUGA, az építész szakma egyik meghatározó intézményének a programigazgatója.

 Kellemes kötelességünk, hogy bemutassuk, mit végeztünk az elmúlt években – e szavakkal ajánlotta dr. Bodrossy Attila építész, egyetemi docens a kiállítást a szakma mai és jövendő művelőinek. Az általa vezetett győri Dimenzió Építész Tervező Iroda 1992-ben lett a győri egyetem külső, Építész Tanszéke. „Azt, hogy idáig jutottunk, két dolognak köszönhetjük. A képzés kezdetétől egy irányba húztunk, soha nem volt köztünk éles vita, hogy merre menjünk, mit csináljunk. Ezt erősítette és teljesítette ki a Műteremház, amelyik 2007-ben lett a lelke a győri építészképzésnek. Egymás tisztelete ma is fontos értékünk. Olyan kollégákkal dolgozunk együtt, akik figyelnek a másikra. A Műteremház is azért készülhetett el, mert előre gondolkodtunk, volt egy kész tervünk, s ezzel sikeresen pályáztunk.”

Dr. Cságoly Ferenc egyetemi tanár, Kossuth- és Ybl-díjas építész, a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem Középület-tervezési Tanszékének vezetője a győri építészképzés értékeit méltatta megnyitójában. – Az első években, a 2000-es évek elején a mi képzésünk, a Műegyetem volt Győrött is az alap, de nagyon szerencsés kézzel korrigálták ezt, s egészítették ki új elemekkel. Ilyen a térkompozíció tantárgy, ami egy kreatív változtatás. Annyira jól sikerült a tárgy, hogy ma már része a műegyetemi képzésnek is. A két építész műhely egymástól tanul, egymás értékeiből építkezik. A győri képzésben résztvevőknek van akaraterejük, hitük, kitartásuk, türelmük. Mindez segítette, hogy a Széchenyi István Egyetemen van Műteremház. Ennek kisugárzása az épületnél tágasabb, az egyetem és a környezet egészére igaz, a magyar építészképzésre is pozitívan hat, s követendő példává válik – mondta előadásában.

A műegyetemi professzor a győri Alkotóhét és a diplomavédés szakmai hangulatáról is szólt. A diplomavédés egyre inkább inspiráló, szakmai, baráti beszélgetéssé változott, emberi értékekkel gazdagodott, s ez megjelenik az eredményességben is. Én csak drukker vagyok, de a főszereplők itt vannak, akik a kiállított munkák alkotói – fejezte ki elismerését dr. Cságoly Ferenc.

– Dr. Koppány Attila egykori rektorhelyettes makacs kitartása, dr. Molnár Jenő professzor sokrétű nemzetközi tapasztalatainak hasznosítása, a gyakorló építészek aktív oktatási részvétele nélkül nem lenne ma Győrben sikeres építészképzés – mondta a szakma, az építészek prominens képviselőinek, a hallgatóknak a május 1-jéig megtekinthető kiállításon dr. Czigány Tamás egyetemi docens, a Széchenyi István EgyetemÉpülettervezési Tanszékének vezetője.

A helyszín a FUGA Budapesti Építészeti Központ; 1052 Budapest, Petőfi Sándor utca 5.