A tavaly őszi árvízkor keletkezett Patkányosi buzgár február 4-én megkezdődtek a helyreállítási munkálatai a Duna jobb partján Vámosszabadinál – közölte a regionális vízügyi igazgatóság.
A 2024 szeptemberben lehullott nagy mennyiségű csapadék az elmúlt 10 év legmagasabb vízállása mellett sok éve nem tapasztalt vízhozamot idézett elő a Duna felső szakaszán. A III. fokú árvíz következtében, amely minden idők 3. legnagyobb vízszintjén tetőzött, az érintett árvízvédelmi fővédvonal mentén több veszélyes jelenség is kialakult, amelyek közül kiemelkedik egy buzgárcsoport a Nagy-Duna 60 méteres védősávjában Vámosszabadinál.
Tavaly szeptember 18-án hajnalban egy komoly buzgár jelentkezett az ezen az árvízvédelmi szakaszon, amit az azonnali beavatkozásnak köszönhetően sikerült elfogni 3260 homokzsák felhasználásával. A buzgárok elfogása összetett kazettákkal történt. A legnagyobb buzgár, amelyet közel 12 méter átmérőjű kör alakú medencével védtek be, nagy vízhozammal (kb. 30 liter/másodperc) és jelentős anyagkihordással járt. A gyors intézkedés és a megfelelő védekezési technikák alkalmazása kulcsszerepet játszottak a buzgár elfogásában, amely minden bizonnyal megelőzte a további károkat.
A Patkányosi buzgár elzárása után nem sokkal, 2025. február 4-én megkezdődtek a helyreállítási munkálatai a Duna jobb parti védvonalán. A munkálatok során geotechnikai vizsgálatokat végeztünk statikus szondázás (CPT) és talajradaros módszerrel, amelyeket a győri Széchenyi István Egyetem geotechnikai tanszéke is felügyelt. A vizsgálatok eredményeként talajvizsgálati jelentések készültek.
A talajcsere 22 méteres hosszon és 30 méteres szélességben zajlott a töltés mentett oldalán, mintegy egy méter mélységben. Az anyagcsere után 120 méter hosszú és 20 méter széles homokos kavics háttöltést készítettek, amely humuszolást és füvesítést is kapott a földmű stabilitása érdekében.