Kezdőlap NYUGAT Nyugat - Közélet

Vasalt mászóutak

Cikkünk frissítése óta eltelt 10 év, a szövegben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavulhattak.

A Kő-hegy természetes adottságait kihasználva három vasalt út épül, a közepestől egészen az extrém nehézségűig. A közepesen nehéz útvonal a maga 300 méterével európai szinten is hosszúnak számít. A tapasztalt mászók a három útvonalat végigmászva közel 600 métert járhatnak be, amelyen négy kötélhíd is van a sziklák között. A tatabányai vasalt mászóutak fontos szerepet tölthetnek be a térség turisztikai kínálatában, és komoly hazai és külföldi érdeklődést válthatnak ki. A mászóutak minősége és hossza a legnépszerűbb vasalt utak közé teheti a tatabányait. Az utak jól illeszkednek a Kő-hegyen a később kialakítandó turisztikai látványosságok sorába. Az útvonalak jelenleg még kiépítés alatt vannak. Az építők a drótkötelek rögzítését követően, a tesztmászások során alakítják ki az utak nehézségi fokát. A nagyközönség számára a vasalt utak csak a hivatalos megnyitót követően válnak elérhetővé, addig az útvonalakat használni tilos és életveszélyes.

 

Az alpesi vidékeken már régóta népszerű via ferrata olyan vasalt hegyi út, amelyen előzetesen felszerelt létrák, lépcsők, hidak és fémkábelek segítik az előrehaladást, így azt nem csak képzett sziklamászók használhatják. Mindezekhez azonban – az útvonalak nehézségi fokától függően – biztonságot nyújtó felszerelésre, beülőre, sisakra, rögzítő karabinerekre is szükség van. Napjainkban reneszánszát éli az aktív turizmus ezen formája, csak Ausztriában közel ötszáz út található. Ez a könnyen elsajátítható, viszonylag kis felszerelés-igényű sport egész Európában milliókat mozgat meg és hazánkban is tízezerre tehető a kedvelők száma. A cseszneki Kőmosó-szurdokban Magyarország első vasalt útjait 2013 nyarán adták át a turistáknak. A tatabányai ennél jóval nagyobb és izgalmasabb pályákat kínál a mászóknak