Kezdőlap KÉK HÍREK

Végre eldőlhet a halálos késszúrás miatt elítélt Árpi bácsi sorsa

Cikkünk frissítése óta eltelt 3 hónap, a szövegben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavulhattak.

Néhány napon belül jogerős ítéletet hoz a Győri Ítélőtábla az abdai Árpi bácsi ügyében, aki felnőtt és támadólag viselkedő fiát konyhakéssel hasba szúrta Abdán, hiába hívott segítséget, az életét már nem lehetett megmenteni. Az ügy egyszer, 2021-ben már lezárult, de meg kellett ismételni az eljárást.

Néhány napon belül véglegesen eldőlhet a most 82 éves S. Árpád sorsa, akit a Győri Törvényszék még 2020-ban emberölés miatt, ám a megismételt eljárásban idén halált okozó testi sértés miatt ítélt el. Árpi bácsi még 2018. október 21-én követte el tettét, egy felhevült vita során, feltehetően védekező mozdulattal halára késelte este a nála jóval erősebb testalkatú fiát. Az elsőfokú bíróság megismételt eljárása során hozott ítéletet idén.

A Győri Törvényszék még 2020. szeptember 10-én emberölés bűntette miatt 6 év 6 hónap börtönbüntetésre ítélte S. Árpádot, ezt a Győri Ítélőtábla 5 évre enyhítette azzal, hogy a vádlott a szabadságvesztés fele részének letöltése után bocsátható feltételes szabadságra. Az idős ember – aki láthatóan egészen belerokkant lelkileg a történtekbe elkezdte tölteni büntetését. A védelem azonban a család megkeresésére kegyelmi kérvényt nyújtott be a köztársasági hivatalnak és a Kúriától felülvizsgálatot kért.  A Kúria pedig – az érintettek legnagyobb meglepetésére – 2022. szeptember 6-án kelt végzésével – a törvényszék és az ítélőtábla ítéletét hatályon kívül helyezte és az elsőfokú bíróságot új eljárásra utasította.

A megismételt eljárásban az első fokon eljárt Győri Törvényszék a következő tényállást állapította meg: A vádlott és fia egy családi házban éltek. Az együttélésükre jellemző volt a rendszeres italozásból fakadó gyakori veszekedés. 2018. október 21-én este, mikor a vádlott enyhén ittas állapotban hazaért, a fiát – a későbbi sértettet – súlyosan ittas állapotban találta, és számonkérte, hogy ígérete ellenére miért nem készített vacsorát. Emiatt veszekedni kezdtek, és a fiatalabb az apja kezét erősen megszorította. A vádlott felhívta a lányát, elpanaszolta neki, hogy a fia agresszíven viselkedett vele, kérte, hogy jöjjön oda. A sértett húga mintegy százhatvan kilométer távolságból ezt nem tudta megtenni, de felhívta a bátyját, hogy menjen át a másik házba és ott aludja ki magát.

Árpi bácsi kiment az udvarra és ellátta a háziállatokat, majd visszament a házba, ahol kenyérszeleteléshez elővett egy kést, amit a jobb kezében tartott, amikor a fia is a konyhába belépett. Ezt észlelve a vádlott megfordult, és miközben egymás felé léptek, a kezében tartott kést közepes-nagy erővel a sértett hasába szúrta, melynek következtében a sértett hátralépett, majd összeesett. Ekkor a vádlott a kést visszadobta a fiókba és azonnal mentőt hívott. A sértettet kórházba szállították, ahol életmentő műtétet hajtottak végre rajta, de sajnos hajnalban meghalt.

A védelem kezdettől fogva amellett kardoskodott, hogy Árpi bácsi tette testi sértés: vagyis fel sem merült benne a tragédia lehetősége. Ott, abban a pillanatban, – akár vélt vagy jogos védelemből szúrni akart, de tudata nem terjedt ki az ölésre. 

A törvényszék halált okozó testi sértés miatt 3 évre ítélte azzal, hogy a vádlott legkorábban a szabadságvesztés büntetés fele részének kitöltését követő napon bocsátható feltételes szabadságra. Az ítélet ellen az ügyész a vádlott terhére, a tényállás részleges megalapozatlansága, a minősítés megváltoztatása és a büntetés súlyosítása érdekében; a vádlott és védője elsődlegesen felmentésért, másodlagosan a bűnügyi költségben való marasztalás mérséklése érdekében jelentett be fellebbezést.