Kezdőlap NYUGAT Nyugat - Közélet

Véradások a Rábaközben

Cikkünk frissítése óta eltelt 4 év, a szövegben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavulhattak.

A március 8-tól bevezetett korlátozások nem érintik a véradást! Továbbra is várnak mindenkit a véradásokra!

Magyarországon a biztonságos vérellátáshoz napi 1800 véradóra van szükség.

Ezen a héten a következő helyszíneken és időpontokban rendeznek véradást a térségünkben:

2021.03.24 10:30 15:30 Kapuvár, Művelődési Központ Győri u. 2.

Mint minden héten, munkanapokon, 7.00-15.30 óráig a Regionális Vérellátó Központban várják a vért adni szándékozókat (Győr, Magyar u. 8.)

Segítse vérével a koronavírusos betegek gyógyulását!

Igazolt koronavírus fertőzésen átesett, nemrégiben gyógyult (konvaleszcens) 18-60 év közti személyektől azzal a céllal gyűjtenek vérplazmát, hogy abból vérkészítményt állítsanak elő, és azt koronavírusos betegek (COVID-19) gyógyítására használják. Amennyiben Ön gyógyult COVID-19 beteg, akkor 3 héttel a gyógyulást követően bármelyik vérellátó intézményben vagy kiszállásos vérgyűjtési eseményen jelentkezhet. Itt az adatait rögzítik a számítógépes rendszerben, és vérmintákat vesznek előzetes vizsgálatokhoz. Amennyiben a vizsgálatok eredménye megfelelő, az OVSz ügyintézője telefonon egyeztet egy időpontot, amikor valamelyik szerződéses plazmagyűjtő állomás fogadja Önt. A plazmagyűjtő állomáson leveszik a gyógyításhoz szükséges mennyiségű vérplazmát. A plazmaadás (szaknyelven: plazmaferezis) során a véradással ellentétben csak a vér folyékony alkotórésze (a vérplazma) kerül levételre, a vér sejtes elemeit a donor visszakapja.

Érdekes és hasznos információk a véradásról

A gyógyításhoz nélkülözhetetlen vér semmi mással nem pótolható, mert élő anyag! Egyetlen véradással három betegen segíthet: a levett vérből vörösvérsejt-koncentrátum, plazmakészítmények és vérlemezke-koncentrátum készül.

A véradás egyben szűrővizsgálat is (kötelező tesztek a HIV, Hepatitisz-B, Hepatitsz-C, szifilisz kimutatás és a vércsoport meghatározás). A nők évente négyszer, férfiak évente ötször adhatnak vért. Két véradás között minimum 56 napnak kell eltelnie. A véradás alkalmával steril vérvételi zsákba, egyszer használatos tű segítségével 4,5 deciliter teljes vért vesznek le (egy egység/1E), és egy keveset a vizsgálathoz mintacsövekbe. A véradás 30-45 percet vesz igénybe adatfelvétellel és kivizsgálással együtt.

A legtöbb vérre ma már a daganatos betegek kezeléséhez van szükség. Ezt követik a különböző sebészeti beavatkozások. A sport-és közlekedési balesetek miatti sérülések csak a negyedik helyen állnak. A nagy vérigény elsősorban az orvostudomány fejlődésének a következménye: sok korszerű műtét, szervátültetés, a rosszindulatú betegségek (leukémia, daganatok) kezelése csak a korszerű transzfuziológiai lehetőségek birtokában lehetséges.

A véradásra minden alkalommal feltétlenül vigye magával személyi igazolványát, lakcímkártyáját, valamint TAJ-kártyáját!

Figyelem! Csak az eredeti TAJ-kártya fogadható el, másolat nem!

Forrás: Magyar Vöröskereszt