A november 15-17-én tartandó, 23. Győri Könyvszalonon mutatják be az elmúlt évtizedek legmegrázóbb, legemlékezetesebb, győri – Győr környéki bűneseteit összefoglaló kötetet. A könyv nem pusztán a bűntényeket foglalja össze, hanem bemutatja annak hátterét: bírók, ügyészek, nyomozók, ügyvédek, szakértők nyilatkoznak a szerzőknek az ügyekről. Az interjúkból mutatunk be rövid részleteket.
A Győri Járásbíróság negyven nap elzárásra ítélte 2016. március 9-én a „Repülős Gizi” néven ismert K. Sándornét, akit a kónyiak balszerencséje hozzájuk sodort. A 90 esztendős matróna a győri bíróságon azt mondta: még plüssmackót is lopott korábban, de leginkább a csillogós dolgok izgatták. A meglopott hölgy is 85 esztendős volt, a szembesítést úgy kellett megoldani, hogy jól hallják egymást és a bírót is, de Gizi néni állította: soha nem találkozott az asszonnyal. „Maga csak azért ismer fel, mert a tévében látott” – mondta a 85 éves sértettnek, hozzátéve: „Kit ismert maga fel?” „Na kit, idesem?” – vette fel a kesztyűt a meglopott asszony a Győri Járásbíróság perén.
„Repülős Gizi” leszállt a vonatról, bement a faluba és az egyik nyitott kapun besétált, majd elemelte a 70 ezer forintnyi tűzifapénzt. A kónyi asszony sógornője meglátta a házból kifelé tartó idős asszonyt, s miután a hiányt felfedezték, utána biciklizett. A tolvaj szó nélkül visszaadta a pénzt, s még a személyijét is készségesen átnyújtotta. A „Gizella” név gyújtott ekkor világosságot: „Hát maga a Repülős Gizi!” – visszhangozta a kónyi utca.
A rábaközi eset előtt egy évvel elítélték Sopronban és Veszprémben, 2016-ban eljárás folyt ellene Vácott és Hajdúszoboszlón. Dr. Honner Renáta győri bíró azt tanácsolta, hogy jó volna végre egy állandó tartózkodási hely, mert a sodródás a lopás veszélyét rejti magában. Ekkor még nem fogadta meg, 2017 augusztusában Tatabányán még egyszer – utoljára – elfogták. K. Sándornét 20 alkalommal ítélte szabadságvesztésre a bíróság, 40 évnyi börtönbüntetést kapott, amiből 17 évet leült. Hatszor szabadult közkegyelemmel, az utolsó éveit a budapesti Nyírő Gyula kórházban töltötte, 2019. február 6-án hunyt el. A „Repülős Gizi” nevet akkor kapta a nyomozóktól, amikor az ötvenes években egy elfogásakor repülőjegyet találtak a zsebében. Ügyvédje a győri tárgyaláskor azt mondta, csak legenda, hogy belföldi légi járatokkal ment volna lopni. Egy biztos, hogy 2016-ban már vonattal „repült” Gizi.
– „Repülős Gizivel” hányszor találkozott? – kérdezzük Honner Renáta bírót.
– Csak egyszer. Amikor megkaptam az ügyiratokat, ez az eset egy átlagos lopási ügynek tűnt, de kolléganőm volt az, aki felhívta figyelmem, hogy ki is valójában K. Sándorné.
– Ha egy ilyen legendával találkozik egy bíró, másképp áll az ügyhöz?
– Nem, bár számomra is izgalmas volt, hogy tényleg olyan-e, amilyennek mondják: kíváncsi voltam mennyire tudja befolyásolni a körülötte lévő miliőt, érdekelt a természete, a megnyilvánulása és a védekezése. Tudtam, hogy tanult, okos nő, hiszen történelem-magyar szakos tanárként végzett, de az ő esetében is éppúgy az iratokból és az adott erkölcsi bizonyítványból dolgoztam, mint bárki másnál.
– Aki ott volt a tárgyaláson, azt mondja, nem volt szimpatikus az idős asszony.
– Betoppanva valóban egy idős, kedves hölgynek tűnt egészen addig, amíg a megszólalásra lehetőséget nem kapott. Arra emlékszem, hogy az újságíróknak folyamatosan megjegyzéseket tett, még rendre is kellett utasítani, holott múltjából nagyon jól ismerte a tárgyalás rendjét.
– A híressége tudatában viselkedett így?
– Szerintem igen.
– Az ügyvédje szerint csak legenda, hogy repülővel járt lopni. Ön szerint még ez az elegancia is megvolt benne?
– Szerintem nem. Ő csak szerette volna ezt.
Az interjú még folytatódik, elolvasható az 50 kitörölhetetlen bűntény című, hamarosan jelenő könyvben.