A Magyar Rovartani Társaság 2011-ben indította el az „Év rovara” kampányát. Célja, hogy felhívja a társadalom szélesebb rétegeinek figyelmét egy adott fajra életét, életkörülményeit bemutatva. A védett vagy védendő fajok bemutatásával a természetvédelem fontosságát hangsúlyozzák, egyúttal kiemelik a rovarvilág jelenetősségét, mint a természetvédelem része.
Az ország választhat
Az Év rovarát eleinte a Magyar Rovartani Társaság vezetősége jelölte ki, 2015 óta azonban három jelöltet bocsátanak internetes szavazásra, melyek közül a közönség dönti el a győztest. 2018 óta a három jelölt évente mindig egy adott témakör képviselői.
2022 három jelöltje
Az idei Év Rovara közönségszavazásának jelöltjei a hazai rovarfauna óriásai közül kerültek ki. Mindhárman a rovarvilág legnagyobb képviselői:
- az óriás tőrösdarázs Európa legnagyobb hártyásszárnyúja,
- az óriás énekeskabóca a legnagyobb közép-európai kabócafaj, és
- a fűrészlábú szöcske, mely hazánk és Közép-Európa legnagyobb egyenesszárnyúja.
A győztes: Óriás énekeskabóca
Az énekeskabócák a kabócaalakúak rendjének legnagyobb képviselői, egyes fajok testhossza a 4 cm-t is eléri, míg szárnyfesztávolsága a 8 cm-t is meghaladhatja. Jól fejlett összetett szemeik kidomborodóak. A fejtetőn három pontszem található, ezeknek a fény- és mozgásérzékelésben van szerepe. Szárnyaik teljesen átlátszóak, erezetük megvastagodott, gyakran feltűnő színezetű, ezért egészen különleges dísze a rovarnak.
Miért énekes?
A család neve a hímek hangadásra való képességéből származik. Ez a potroh első részében található domború kitinlemez „pattintgatásával” jön létre a dallamszerű hang. A pattintást a dobhártyához kapcsolódó, kifejezetten erre a célra specializált izmok végeznek. A keletkező hangot a hártya alatti dobüreg erősíti fel. Az így keltett dallam gyakran nagyon hangos és messzire elhallatszik.
Sajátos dalával párzásra hív
A dallamsorral elsősorban a nőstényeket csalogatja, azonban egy-egy hangosabb egyed közelébe több hím is odagyűlhet, melyek aztán hangerőben egymást próbálják túllicitálni. Közép-Európában a kifejlett példányok jellemzően június elejétől július közepéig fordulnak elő, hazánkban az énekét csak a melegebb domb- és hegyvidéki tájakon hallhatjuk, jellemzően csak a tikkasztóbb nyári napokon.
Képek: gettyimages