Négy győzelmet és négy világcsúcsot könyvelhetett el a győri SZEnergy az elmúlt négy évben a világ legnagyobb energiahatékonysági versenyén, a Shell Eco-marathonon. A Széchenyi István Egyetem csapatának célja idén is címvédés, sőt, ha lehet, a tavalyi rekordjának javítása; és bemutatták az ehhez szükséges járművet.
Négy éve, 2022 óta példátlan sikerszériát tudhat magáénak a SZEnergy, a Széchenyi István Egyetem hallgatói csapata: különleges autójukkal négyszer diadalmaskodtak Európa legnagyobb energiahatékonysági versenyén, a Shell Eco-marathonon, mindannyiszor világrekorddal, háromszor saját rekordjukat megjavítva – tett közzé az egyetem.
Nemcsak a győzelem ténye, hanem mértéke is figyelemre méltó: a tavaly produkált 327 kilométer/kilowattóra teljesítmény több mint harminc százalékkal volt jobb, mint a második helyezett eredménye. Mindez azt jelenti, hogy a jármű 1 kilowattóra felhasználásával – ami egy hajszárító félórás használatának felel meg – 327 kilométert tett volna meg – érzékeltették a minimális energiafelhasználás nagyságrendjét..
A csapat idén is folytatná ezt a sorozatot, ennek érdekében tovább optimalizálták a 2019-es debütálása óta egyre hatékonyabbra csiszolt járművüket. Az idei fejlesztéseket a hagyományaikhoz hűen külön rendezvényen leplezték le, amelyet dr. Friedler Ferenc professzor, a Széchenyi István Egyetem rektora, tudományos elnökhelyettese nyitott meg. Mint elmondta, a csapat az energiahatékony elektromos hajtású jármű fejlesztésében jelenleg a legjobb a világon, amivel növelik az intézmény hírnevét, valamint példát mutat társainak. Emellett igazolják azt, hogy a Széchenyi István Egyetem gyakorlatorientált képzései valóban sikeres szakmai pályára készítik fel az ide érkezőket”.
Novák Bence csapatvezető ismertette a Shell Eco-marathon koncepcióját, amelynek összevont európai és afrikai futamát idén is Lengyelországban, a Silesia Ringen rendezik a hétvégén. Az autók szempontjából két fő típust különböztetnek meg a versenyen: a szabadabban tervezhető prototípus és a kötöttebb városi kisautó kategóriát. A konstrukció belsőégésű, elektromos vagy hidrogéncellás is lehet. A győriek SZEmission névre keresztelt járműve a városi kisautó kategórián belül villamos hajtással indul.
„Az előző évekhez hasonlóan az energiahatékony mellett az autonóm versenyszámban is indulunk. Itt az autónak a pilóta beavatkozása nélkül, önállóan kell egy komplex feladatot kell elvégeznie, amelynek része akadályok kikerülése, valamint STOP tábla felismerése és vonal előtti megállása is” – árulta el.
Mint elhangzott, annak érdekében, hogy továbbra is az élen maradjanak, számos fejlesztést hajtottak végre, amelyek egy könnyebb, kevesebb energiát fogyasztó járművet eredményeznek. Az elmúlt évek újabb világcsúcsai és folyamatosan javuló teljesítménye mutatja, van még tartalék a járműben, ami okos módosításokkal kiaknázható. A gépészeti részleg idén a futómű és kormánymű módosítását tűzte ki célul, amelyhez új alkatrészeket terveztek és gyártottak. Kiderült: a csapat már tervezi prototípus járművét is, amivel 2027-ben indulnának először a Shell Eco-marathonon.
Az elektronikai fejlesztések kulcsa továbbra is a menetoptimalziációs algoritmus, amely a jármű és a pálya modellezésével meghatározza az ideális fogyasztáshoz tartozó sebességgörbét, jelentős segítséget nyújtva a pilótának. Idén ezt továbbfejlesztették: most már az autó képes a kiszámolt pontos pálya lekövetésére is, a kormány mögött álló vezető csak szükség esetén veszi át az irányítást.
A csapat mind e mellett az autonóm versenyben a 4. helyezést érte el tavaly, amelyen idén javítanának, emiatt jelentősen belenyúltak az önvezető funkciókat megvalósító szoftverbe.
Tovább részletek itt.
(Kép: Dudás Máté/ Széchenyi István Egyetem)






