Ha a környezetre gyakorolt káros hatásokra gondolunk, talán nem a divatipar az első, ami eszünkbe jut, pedig a textilek nagy mértékben támaszkodnak azokra a petrolkémiai termékekre, amelyek az éghajlatváltozást okozó fosszilis tüzelőanyag-iparból származnak.
A divatipar a modern gazdaság jelentős szereplője, összértéke meghaladja a 2 500 milliárd dollárt, világszerte pedig 75 millió embert foglalkoztat. Az elmúlt évtizedekben jelentős növekedésen ment át, de ennek megvan az ára. A ruhagyártás az emberiség által kibocsátott szén-dioxid 10 százalékáért felelős, a legyártott textil 85 százaléka pedig a hulladékgyűjtőkben végzi minden évben.
A textilipar legnépszerűbb alapanyaga a poliészter, ami az olajból nyert műanyagok egyik formája, használata pedig számos környezeti hatással jár, beleértve az üvegházgáz kibocsátást és a mikroműanyag-szennyezést. Nem kevésbé problémás a bőr sem, az erős, hosszú élettartamú anyag cserzése során ugyanis krómot használnak, ami nagy mennyiségen veszélyes az emberre és a környezetre is, valamint az állatok leölése is aggályokat vet fel.
Erre a problémára kereste a megoldást az a kutatócsoport, amely azt vizsgálta, hogyan alakítható az élelmiszer-hulladék gombák segítségével fenntartható papír- és pamuthelyettesítővé. Ez a módszer kevesebb időt vesz igénybe, mint a már forgalomban lévő alternatívák, 100 százalékban bioalapú, és lehetséges megoldást kínál a divatipar környezeti lábnyomának csökkentésére.
„Bízunk benne, hogy helyettesíthetik a pamut- vagy szintetikus szálakat és az állati bőrt, amelyeknek negatív környezeti és etikai vonatkozásai lehetnek. Az eljárás fejlesztése során ügyeltük rá, hogy ne használjuk toxikus vegyszereket vagy bármit, ami károsíthatja a környezetet” – nyilatkozta Ajram Zamani, a projekt vezető kutatója.