Kezdőlap GYŐR Győr - Közélet

Fidesz: Nem kerülhet veszélybe a városüzemeltetés

A győri közgyűlés ma tárgyalja a 2025-ös költségvetést. A polgármester (illetve a hivatal) mellett a Fidesz is előállt a saját javaslatával. Mindkettőt bemutatjuk még a vita előtt. Ez a Fidesz álláspontja:

Fontosnak tartjuk, hogy azokat a bérfejlesztési programokat, amelyeket az elmúlt években megkezdtünk, az idei esztendőben is tovább tudjuk vinni, éppen ezért természetesen olyan költségvetést fogunk elfogadni, amely a kulturális ágazatban, a szociális ágazatban, illetve a polgármesteri hivatalban is folytatja ezt a béremelési programot.

Több mint 517 millió forintot tervezünk fordítani a szociális területen, 350 milliót pedig a kulturális szférában dolgozók fizetésének emelésére. Ezen kívül március elsejétől a 15 százalékos illetményalap növelésével emelni kívánjuk a hivatali dolgozók bérét, amire több mint 400 millió forintot biztosít az elfogadásra kerülő költségvetés-tervezet.

Az eredeti költségvetési javaslat a városüzemeltetés feladataira a szükséges források közel felét szánta csak, ami a Győr-Szol Zrt. tájékoztatása szerint azt jelenti, hogyha a polgármester úr által összeállított költségvetést fogadnánk el, akkor veszélybe kerülne a városüzemeltetési feladatoknak a finanszírozása. A helyzet kezelése érdekében megemeljük a városüzemeltetésre szánt összeget – a temető fenntartással együtt – több, mint 3,5 milliárd forintra. Azért döntöttünk így, mert nem szeretnénk, hogyha a forráshiányra hivatkozva valamilyen városüzemeltetési feladat ellátása veszélybe kerülne, így a fűnyírás, a szúnyoggyérítés, vagy éppen a téli üzemnek a biztosítása. Ezek olyan feladatok, melyek a győriek életét napi szinten érintik.

Több programot is indítunk az idei évben. A kulturális ágazat főbb kiadásait egy egységes, úgynevezett Bálint Mihály Kulturális Programba fogjuk össze, 440 millió forintos keretösszeggel. Ez fogja finanszírozni a városi intézményekhez kapcsolódó fesztiválokat, kulturális eseményeket, és nyitott lesz természetesen a kulturális szervezetek, kulturális intézmények irányába is, ahol tulajdonképpen programokat, kiadványokat és egyéb más típusú kulturális tevékenységeket tudunk belőle finanszírozni.

Újragondoltuk a sporttámogatások rendszerét is. Ennek értelmében startol a Magvassy Mihály Sporttámogatási Program, több mint 800 millió forintos keretösszeggel, ami jelentős emelés a korábbi évek sportcélú támogatásának vonatkozásában is. Ezen belül kerül sor a célzott támogatás elosztására a kiemelt sportegyesületek részére, de lesz pályázati összeg is, amelyre bármely sportegyesület benyújthatja igényét. Természetesen biztosítjuk a sportlétesítmények egész éves működését is.

Elindítjuk a Czuczor Gergely Civil és Egyházi Programot a Győrben működő civil szervezetek és egyházak támogatása céljából. Ez 50 millió forintos keretösszeggel áll majd az érintettek rendelkezésére.

Egy korábbi döntésnek megfelelően elindul a Bisinger József Óvoda- és Bölcsődefejlesztési Program is, melynek keretében beruházásokkal és fejlesztésekkel kívánjuk elérni az energiahatékonyság növelését az óvodákban és a bölcsődékben.

A lakossági igényeken alapuló fejlesztésekre is nagy hangsúlyt kell fektetni, így születhet meg a Helyben Jó! Városrendező Program, 1 milliárd 200 millió forintos keretösszeggel. Ez a keret fogja kiszolgálni az egyéni választókörzetekben szükséges kisebb-nagyobb fejlesztési igényeket, javításokat, mint például járdák felújítása, játszóterek fejlesztése, padok kihelyezése, zöldterületek rendezése, stb.

A Mobilis az egyetem és a város közös fenntartásában működik. Idén a Mobilis programjainak támogatására 25 millió forintot szánunk.

Az Audi Iskolafenntartó Alapítványnak az idei esztendőben 150 millió forinttal támogatjuk a munkáját, hiszen a város köznevelési, közoktatási rendszerében egy fontos szerepet látnak el. Ez is hiányzott az eredeti tervezetből, amit a polgármester benyújtott a költségvetést illetően, de a mi módosítónk már tartalmazza.

A város működése minden szempontból biztosított, a költségvetési módosítás továbbra is egy egyensúlyi állapotot mutat. A szükséges, plusz források költségvetésbe történő beépítése, egyrészt a belső átstrukturálás révén, másrészt a pénzmaradvány valós, reálisan elvárható mértékének a beállításával történt meg.

(Fotó: Facebook/Borsi Róbert)