Cikkünk frissítése óta eltelt 4 év, a szövegben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavulhattak.

Mielőtt beindítanád a fűkaszát, érdemes kicsit tudatosabban is körülnézni a kertedbe, mert például a pongyola pitypang is nagyon hasznos tavaszi gyógynövény, csoda dolgok készíthetők belőle. Ezreket spórolhatsz azon, ha legalább a legalapvetőbb és legkézenfekvőbb gyógynövényekből saját magad is gyűjtesz kicsit, frissen teát készítesz belőlük, vagy télire leszáríthatod. 

A pongyola pitypangnak csaknem 50 elnevezése létezik a magyar nyelvben, közülük említésre méltó a gyermekláncfű, a kutyatej, a kikirics, barátfű, békavirág, csattogógaz, láncfű, oroszlánfog, pitypang, tyúkvirág. Minden része ehető és nem csak a közismert formában, például gyógyteaként fogyasztható. Leveléből ízletes salátát csinálhatunk, míg a virágját grillezhetjük, gyökeréből hamis kávét főzhetünk, de a legfinomabb a rántott pitypang virág, melynek íze a gombához hasonló. Virágjából pedig, ha eddig nem tetted volna, készíthetsz mézet, illetve 'hamis' mézet. A szára pedig elsőosztályú zsírégető. Tavasszal virágzik, de ősszel másodvirágzására is érdemes figyelni.

Fő hatóanyagai a keserűanyagok, triterpének, flavonoidok, cseranyagok, karotinok és az inulin. A gyökerében a szénhidrát-, a föld feletti részekben a kálium-, a levelekben a C- és B2-vitamintartalom főleg a virágzás előtt magas. Az étkezési célokra is használt levele gazdag vitaminokban és ásványi anyagokban, így például béta-karotin, C-, B1– és B2-, K -vitamin található benne, valamint említésre méltó kálium-, vas-, kalcium-, magnézium- és foszfortartalma.

  • A pitypang pozitív hatása az összes szervre kiterjed, ami az emésztésben vesz részt.
  • Fokozza a gyomorsav-termelődést, étvágyserkentő és görcsoldó hatású.
  • Magas keserűanyag koncentrációjának köszönhetően serkenti az epetermelődést a májban, és javítja a zsíranyagcserét.
  • Hepatitisznél, epekőnél és májcirrózisnál is alkalmazzák.
  • Jótékony hatású cukorbetegeknek.
  • Vizelethajtó hatással is rendelkezik, sikeresen alkalmazható tehát húgyúti fertőzéseknél.
  • Csonterősítő tulajdonságát az inulinnak és a bórnak köszönheti, ugyanis ezek segítik a kalcium felszívódását szervezetünkben.
  • Vértisztító hatása folytán köszvény és reuma esetén is segít, elmulasztja a nyirokcsomó duzzanatokat, ha az ember a friss szárral 3-4 hetes kúrát végez.
  • Azoknak, akik állandóan levertnek és fáradtnak érzik magukat, ajánlatos kéthetes kúrát csinálniuk a gyermekláncfű szárával.
  • A pitypang virága az egyik leggazdagabb lecitin forrás. A lecitin növeli az agy acetil-kolin-koncentrációját, mely hatással van az emlékezőképességre
  • Magas antioxidáns tartalma segíthet megelőzni az idő előtti öregedést, a rákot és az oxidatív stressz okozta egyéb betegségeket.
  • Kutatások szerint a pitypang-kivonat fokozza az immunrendszer működését és küzd a mikrobák ellen

Közvetlenül a virág alatt csípjük le! Leszedés után mielőbb kezdjünk hozzá a főzéshez, mert 1 óra múlva becsukódnak a szirmok. Ha valakinek van türelme, kitépkedheti egyenként is a szirmokat, de nem rontja el mézünk ízét a zöld sziromtölcsér sem.

 

A zsákmányt borítsuk ki az udvaron vagy az erkélyen, terítsük ki egyenletesen, hogy az apró rovarok kimászhassanak. Hagyjuk egy-két órát így, szabadon, de fontos, hogy virágokat ne mossuk meg, mert a virágpor jelentős része eltűnne.

Hamis méz recept:

Hozzávalók: (3 kisebb üveg mézhez)

  • 200-250 db pitypang virág
  • 60 dkg kristálycukor
  • 1 db citrom, megpucolva
  • 7 dl víz
  • friss mentalevelek

A pitypang virágokat akkor kell leszedni, amikor már teljesen kinyíltak, és újra kihangsúlyozzuk: tilos megmosni őket! A lecsipkedett virágokat tegyük egy edénybe, majd öntsük fel vízzel, és adjuk hozzá a héjától megszabadított és feldarabolt citromot. Forraljuk fel, majd kapcsoljuk le, és legalább egy órán át hagyjuk, hadd ázzon ki belőle a virág zamata. Majd szűrőn átszűrjük, és a virágokat valamint a citromot gyengéden kinyomkodjuk.

A tiszta léhez hozzáadjuk a cukrot, majd visszatesszük a tűzre. Alacsony hőfokon 30-40 percig főzzük, hogy szép lassan forrjon. Az elkészült főzetet, forrón üvegekbe töltjük, majd celofánnal lezárjuk. Ezután száraz dunsztba tesszük, majd teljesen hagyjuk kihűlni.

A friss, meleg pitypangmézünk állaga folyós lesz, ami nem baj, ugyanis mire kihűl, garantáltan méz állagú lesz! Palacsintára is lehet tenni, de akár kenyérre is kenhetjük.