Te is építettél már kövekből tornyot? Ne tedd többet!
Van vallási múltja
Vannak olyanok, akik azt mondják, számukra a kőtornyok építése egyfajta meditáció. A Himalájában valóban vannak olyan kőtornyok, amelyeket vallási okokból állítottak. Ezek imádságként vagy a halottak előtti tisztelgésre szolgálnak.
Neked kihívás, másnak pusztulás
A Balaton-felvidéki Nemzeti Park Igazgatóság és a Bakonyerdő Zrt. is közleményt adott ki az elmúlt években, melyben felhívta a túrázók figyelmét arra, hogy a kiemelten gazdag élővilágú természetvédelmi területen bármilyen nemű, ideiglenes vagy végleges eredménnyel járó beavatkozás (például idegen tárgyak elhelyezése, vagy a terület átrendezése) TILOS.
Nem csak hazánkban okoz gondot a kőtorony számának gyarapodás
A Kanári-szigetekhez tartozó Tenerifén is gondot okoz, ahol a helyi természetvédők elégelték meg, hogy egyes partszakaszokat szinte ellepték a kőtornyok, és kampányt indítottak azért, hogy megtiltsák ezek építését.
Akciót hirdettek a bontásért
Internetes felhívást is indítottak, melynek keretében egy toronybontási akciót is szerveztek és videókban azt is elmagyarázzák, miért is káros ez a látszólag ártatlannak tűnő szokás.
A kövek alatt parányi élőlények élnek, melyek számára a kövek elmozdítása, egymásra rakosgatása akár végzetes is lehet.
Például egy hazai patak partján a kövek ide-oda rakosgatása az ott meglapuló kérész, álkérész, szitakötő lárvák, a pataki csigák, köztük például a különleges nevű folyóvízi sapkacsiga életet zavarja meg.
Védett állatok is elpusztulhatnak
A kövek között éldegél két védett hazai tízlábú rákunk, a kövi és folyami rák is. Nekik is sokat árthatsz!