Cikkünk frissítése óta eltelt 3 év, a szövegben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavulhattak.
A tévékészülékektől kezdve a napelemeken át a legmodernebb rákgyógyítási eljárásokig a kvantumpontok számos területen kezdik megmutatni a bennük rejlő egyedülálló lehetőségeket, nagyüzemi gyártásuk azonban környezetvédelmi problémákat vet fel.
A japán Hirosimai Egyetem tudósai korszakalkotó felfedezést tettek, amikor eldobott rizshéjból előállították a világ első szilícium kvantumpontos LED-lámpáját – ez az áttörés korábban még egyetlen kutatócsapatnak sem sikerült.
A kutatók célja egy olyan szilíciumkvantumpont-technológia kifejlesztése volt, amely során hulladékból is elő lehet állítani a kívánt anyagot – a tudósok a legkézenfekvőbb alternatíva után nyúltak, mégpedig a rizshéjhoz, amelyből évente több mint 100 millió tonna keletkezik, mégsem tudják újrahasznosítani, miközben valójában kiváló szilíciumforrásnak számítanak.
A szilícium kvantumpontokból álló réteget ezt követően más anyagrétegekkel kombinálták, többek között egy indium-ón-oxid üvegszubsztrátummal, amely az anód szerepét töltötte be, és egy alumíniumfilmmel, amely katódként működött, így közösen egy darab LED-et alkottak.
NEKED AJÁNLJUK
Oxygen Media Híradó 2024.11.05.
Mutatjuk a mai műsort és annak témáit: Legördült az Audi Hungaria gyártósorairól a 45 milliomodik motor. A 220 kilowattos elektromos hajtást a vállalattól CO2-semlegesen, „zöld...