Van, aki még az asztalra is képes felállni, ha lát egyet, van, akinek összeszorul a gyomra és van, akit egyáltalán nem hatnak meg. Vajon mik ezek? Az első mondat talán árulkodó lehetett, és ha patkányra vagy egérre gondoltál egyből, akkor eltaláltad.
Országos térképet készített a Sokk a rovar? aszerint osztályozva, hogy melyik megyében, illetve településen tízezer főre vetítve hány rágcsáló van. A felmérésben négyezren vettek részt, a válaszok alapján pedig kiderült, hogy az utóbbi időben mindkét kártevőből többel találkoztak a megkérdezettek.
Kezdjük az egerekkel
Megyék szempontjából a legkevesebb egér Győr-Moson-Sopron megyében van, utolsó helyen pedig Borsod-Abaúj-Zemplén megye áll.
A készítők három zónát hoztak létre. Első a zöld, ami az alacsony, van a sárga, ahol közepes és van a piros, ahol pedig magas az előfordulási arányuk.
Zöld zónába tartozik: Győr-Moson-Sopron, Veszprém, Vas, Zala, Baranya és Pest megye
Sárga zóna tagjai: Komárom-Esztergom, Fejér, Somogy, Tolna, Bács-Kiskun, Csongrád, Hajdú-Bihar és Szabolcs-Szatmár-Bereg megye.
Végül pedig a piros zóna: Borsod-Abaúj-Zemplén, Heves, Jász-Nagykun-Szolnok és Békés megye
Települések tekintetében habár országosan az első 5-be nem vagyunk benn, de az első 10-ben mindenképp. Ezt a két listát el is hoztuk nektek, hogy lássátok Győr hogy teljesített a felmérésben.
Érdekesség, hogy vannak települések, melyek a piros, illetve sárga zóna részei mégis jó helyezést értek el.
Országosan:
- Eger (piros zóna)
- Gyöngyös (piros zóna)
- Pécs
- Szombathely
- Tatabánya
- Veszprém
- Székesfehérvár
- Sopron
- Győr
- Dunaújváros
Zöld zóna:
- Pécs
- Szombathely
- Veszprém
- Sopron
- Győr
- Érd
- Dunakeszi
- Zalaegerszeg
- Nagykanizsa
- Sárvár
Fotó: Sokk a rovar?
Patkányoknál már kisebb eltéréseket láthatunk
A legkevesebb patkány listáját megyéknél Veszprém vezeti, és csak utána jön Győr-Moson-Sopron, de így is jó eredménynek számít. A legkevesebb patkányt Szombathelyről jelentették, Vas megyét azonban így is „messze” megelőztük.
Zöld zóna: Győr-Moson-Sopron, Vas, Veszprém, Zala, Baranya, Somogy, Komárom-Esztergom, Fejér és Pest megye
Sárga zóna: Nógrád, Tolna, Bács-Kiskun, Csongrád, Borsod-Abaúj-Zemplén, Szabolcs-Szatmár-Bereg és Hajdú-Bihar megye
Piros zóna: Heves, Jász-Nagykun-Szolnok, illetve Békés megye
Ebből is jól látszik, hogy míg egerek tekintetében Borsod-Abaúj-Zemplén megye vitte a prímet, a patkánypopuláció ott kisebb.
Itt az országos és a zöld zónás lista közt nincs olyan markáns különbség. Az viszont jól látszik, hogy míg az első térképhez képest egyel rosszabbra került Győr.
Országos:
- Szombathely
- Dunakeszi
- Veszprém
- Kecskemét (sárga zóna)
- Tatabánya
- Érd
- Székesfehérvár
- Pécs és Dunaújváros
- Sopron
- Győr
Zöld zónában a lista ugyanaz annyi különbséggel, hogy Kecskemét kiesett – mivel a sárga zóna része –, így az előtte lévők egyel feljebbi helyezést értek el. Majd a Zalaegerszeg zárta.
Fotó: Sokk a rovar?
Veszélyesek lehetnek az egészségre
Azt már biztosan mindenki hallotta, hogy ezek a rágcsálók különféle betegségek okozói lehetnek. Ehhez nem feltétlenül kell a harapásuk, elég lehet az ürülékük, vizeletük vagy épp a nyáluk hozzá. Emellett a bőrükön is különféle élősködőket hordozhatnak, így érdemes egész évben figyelni arra, hogy minél távolabb maradjanak tőlünk.
A gazdaságra is hatással vannak
A háztartásban is tudnak károkat okozni, ugyanis nem csak belemásznak az ételekbe, hanem megrágják, valamint szétszórják őket, ezáltal ezek már emberi fogyasztásra alkalmatlanok. Emellett az állati takarmányokat is szeretik megdézsmálni, ahol szintén szét tudják szórni a takarmányt és nem mellesleg szennyezik őket. Így az általuk okozott kár nagyobb annál, mint amit elfogyasztottak.
Emellett volt rá példa, hogy nyulakat vagy más állatokat támadtak, illetve sebesítettek meg.
Így hát bármennyire is nehéz (igen, nem mindenkinek) érdemes védekezni ellenük, ugyanis az általuk okozott pusztítás nagyobb mértékű, mint amennyit kifizetünk a védelem érdekében. Ehhez választhatunk csapdát, mérget, de akár szakembert is hívhatunk.
Arra viszont érdemes figyelni, hogy ha a mérget választjuk vagy a csapdát, lehetőség szerint olyan helyre tegyük, ahol se gyerek, sem pedig háziállat nem jut hozzá!