Kezdőlap KÉK HÍREK

A hatósági áras benzinnel csaltak a benzinkutasok

Cikkünk frissítése óta eltelt 1 hónap, a szövegben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavulhattak.

Kenőpénzért a nem jogosult külföldieknek is hatósági áron adta a benzint a 10 benzinkutas egy házaspár által franchise rendszerben működtetett benzinkúton Mosonmagyaróváron – állítja az ügyészség. Vádat emeltek a minősített csalás miatt, a házaspár ellen is.

A Győri Járási Ügyészség vádat emelt egy benzinkutat üzemeltető házaspár és a benzinkút dolgozói ellen, akik hatósági áron adták az üzemanyagot külföldi autósoknak.

A vádirati tényállás szerint a cégtulajdonos házaspár franchise rendszerben működtetett egy benzinkutat Mosonmagyaróváron. A benzinkúton különböző műszakokban összesen tíz főt foglalkoztattak benzinkutasként. Két éve, 2022 júliusától volt érvényben a jogszabály arról, hogy az üzemanyagot hatósági áron – azaz 480, Ft-os áron – kell értékesíteni a magyar rendszámú járműveknek.

A benzinkút dolgozói azonban megegyeztek maguk között, hogy kedvezményre nem jogosult vásárlók részére is a hatósági áron értékesítik az üzemanyagot bizonyos anyagi juttatás fejében. A dolgozók 2022 szeptemberében például a megegyezésük szerint úgy értékesítették az üzemanyagot hatósági áron az arra nem jogosultaknak, hogy 50 literenként 10 eurót kértek érte. Az így kapott összeget összegyűjtötték, és a műszak végén egymás között elosztották.

A benzinkutat üzemeltető céget vezető házaspár tudott a dolgozók külön üzletéről, az ellen nem tettek semmit, sőt a haszonból úgy részesültek, hogy a férj számára kedvező árfolyamon váltotta át a dolgozóktól a megszerzett eurót.

A vádlottak ez alapján 2022 szeptembere és október közötti egy hónapban ezzel a módszerrel a valótlanul rögzített és számlázott tankolások miatt a központi költségvetésnek összesen több mint 2 millió Ft kárt okoztak a meg nem fizetett adókkal, míg a franchise tulajdonos kúthálózatnak több mint 7 milliós lett a kára. A dolgozók az egy hónap alatt fejenként 100 ezer és 500 ezer Ft közötti összeget szereztek így jogtalanul.

 Az ügyészség a két cégtulajdonost minősített költségvetési csalással és minősített hűtlen kezeléssel, míg a tíz dolgozót minősített költségvetési csalással és minősített csalással vádolja. Az ügyben az érdemi döntést várhatóan a Győri Járásbíróság fogja meghozni.