A gát és a Sándor-patak keresztezésében árvízvédelmi zsilipet és szivattyúállást is építenek, valamint a patak torkolati szakaszán egy víztározót is kiépítenek.
Megkezdődött egy közel egy kilométeres gát építése a Nyergesújfalu és Tát közötti nyílt ártéri Duna-szakaszon Komárom – Esztergom megyében. A létesítmény célja, hogy megteremtse a Nyergesújfalu-Dunaalmás öblözet és az ipari park árvízvédelmi biztonságát.
A főigazgatóság tájékoztatása szerint a beruházásra a kormány az idei költségvetésből 1,5 milliárd forintot, a jövő évi büdzséből pedig 425 millió forintot biztosít.
A védmű első, 120 méteres szakaszán a természetes domborzatot a mértékadó árvízszintet 120 centivel meghaladó magasparttá alakítják. Ezt követően 900 méteren földtöltés építésével biztosítják majd az árvízvédelmet.
A létesítmény megépítéséhez összesen mintegy 60 ezer köbméter anyagot használnak fel.
Egy 30.000 köbméteres víztározót is kialakítanak
A gát és a Sándor-patak keresztezésében árvízvédelmi zsilipet és szivattyúállást építenek, valamint a patak torkolati szakaszán egy 30 ezer köbméteres víztározót létesítenek a patakon érkező gyors lefolyású árhullámok miatt.
A kivitelezési munkálatok várhatóan 2021 tavaszáig tartanak.
Az árvízvédelmi létesítményt átadása után az Észak-Dunántúli Vízügyi Igazgatóság üzemelteti. A beruházás ideje alatt a munkaterület lehatárolás és anyagbeszállítás miatt várhatóan forgalomterelésekre kell számítani.
Forrás: magyarepitok.hu