Mivel több, mint 180.000 magyar dolgozik hivatalos adatok szerint ausztriában, ezért nagy valószínűséggel nagyon sokaknak jár az itthoni és a kinti családi ellátások valamilyen arányú juttatása. Jelenlegi cikkünkben azt járjuk körbe, hogy:
- Ki igényelheti az ausztriai családi pótlékot,
- Kinek jár a különbözeti kifizetés,
- Milyen feltételeknek kell mindenképpen megfelelni az igénylőnek,
- Mennyi is az összege az osztrák családi pótléknak és mennyi a különbözet,
- január 1-től az Osztrák Kormány indexálja az Európai Unió más tagállamából érkező munkavállalók gyermekeinek járó családi pótlék összegét vagy a különbözetet, ha nem Ausztriában élnek.
Magyarország esetében 56%-ra csökkent a juttatás összege.
Három alapvető eshetőségről lehet beszélni abban a kérdésben, hogy milyen típusú osztrák családi pótlék vagy annak valamilyen része jár mondják a szakértők.:
- Teljes osztrák családi pótlék: azoknak jár, ahol egy vagy mindkét szülő Ausztriában dolgozik és a gyerekeikkel együtt Ausztriában is élnek.
- Indexált teljes osztrák családi pótlék: mind a két szülő Ausztriában dolgozik, vagy az egyik szülőnek nem volt a szülés előtt munkaviszonya, de a gyerekeikkel együtt Magyarországon élnek.
- Indexált különbözeti osztrák családi pótlék: az egyik szülő Ausztriában míg a másik szülő Magyarországon dolgozik. Így megkapják a magyar családi pótlékot, illetve az indexált osztrák családi pótlék és magyar családi pótlék különbözetét.
Kinek jár az osztrák családi pótlék és meddig?
Ausztriában 5 évre visszamenőleg lehet családi pótlék igényt beadni.
Figyelni kell, mert Magyarországon mindösszesen 2 hónapra visszamenőleg lehet igényelni ugyanezt!
Ez ott lehet problémás, ha a szülés után nem az első két hónapban, hanem mondjuk az ötödikben igényeli meg a pár a magyarországi juttatást. Ebben az esetben egyrészt itthon 3 hónapnyival kevesebbet fog megkapni biztosan, másrészt Ausztriában is úgy fognak számolni, mintha már a gyermek születésétől megkapta volna a magyar családi pótlékot.
- vér szerinti gyermekre
- nevelt gyermekre házasság esetén, a házasságkötés időpontjától kezdve
- örökbefogadott gyermekre az örökbefogadás napjától
- alapvetően a gyermek 18 éves koráig jár
- ha a gyermek szakképző vagy felsőoktatásban tanul tovább a középiskola vagy gimnázium után, akkor a gyermek 24 éves koráig igényelhető. (csak sikeresen teljesített félév/vizsga esetén!)
- fogyatékosság esetén 25 éves korig, súlyos fogyatékosság esetén egyedi elbírálás alapján.
Mennyi az osztrák családi pótlék összege 2020-ban?
További részleteket az osztrák családi pótlékról a Visszatérítők blogján itt tud olvasni.
A cikk készítésében a Visszatérítők csapata az OSZTRÁK és NÉMET adó és családi járandóságok szakértője segítette portálunkat.