Cikkünk frissítése óta eltelt 4 hét, a szövegben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavulhattak.

Az utóbbi 20 évben egyre több gólya dönt úgy, hogy vonulás helyett hazánkban marad.

A Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület (MME) tájékoztatása szerint a Magyarországon áttelelő fehér gólyák nem igényelnek emberi segítséget. Felesleges az etetésük vagy meleg helyen történő átteleltetésük, hiszen természetes viselkedési mintázatuk részét képezi, hogy néhány példány a vonulás helyett itthon marad. Ez a jelenség az elmúlt években vált gyakorivá, különösen a 2004/2005-ös tél óta, amikor az első ilyen esetek észlelhetők voltak.

Az itthon maradó gólyák egészségesek, nem betegek vagy sérültek. Inkább a természetes alkalmazkodás eredménye, hogy a hosszú távú vonulás helyett a hazai telelést választják. A klímaváltozás és a kedvező táplálkozási lehetőségek szintén hozzájárulnak ehhez. Hasonló tendenciát figyeltek meg más madárfajok, például a kócsagok, gémek vagy a barna rétihéja esetében is, amelyek szintén egyre gyakrabban telelnek át a régióban.

A fehér gólyák változatos étrendje és alkalmazkodóképessége segíti őket a téli időszakban. Hómentes időszakban egereket, pockokat vadászhatnak a szántóföldeken vagy gyepeken..

Az itthon telelő gólyák között egyre több a „veterán”, akik már legalább egy telet sikeresen átvészeltek. Ezek a madarak egyre kifinomultabb túlélési stratégiákat alkalmaznak, ami növeli az esélyeiket a következő telek során is. A tapasztalatuk különösen értékes, mert példát mutat a fiatalabb egyedek számára is, akik szintén próbálkozhatnak az itthon maradással.

Amennyiben azonban egy gólya mozgásában vagy állapotában problémát észlelünk – például napokon át táplálék nélküli helyen, röpképtelenül tartózkodik –, érdemes értesíteni a területileg illetékes nemzeti park őrszolgálatát.