Arra már korábban rájöttek a szakemberek, hogy a kutyák átérzik gazdájuk stresszes állapotát, és szervezetükben a hormonszint is reagál arra, ha stresszes a gazdájuk. Most az is bebizonyosodott, hogy képesek kiszagolni, ha stressz éri az embert.
Mint kiderült, az emberek más illatanyagokat termelnek, amikor stressz alatt állnak, és ezt a változást a kutyák képesek érzékelni – derült ki a belfasti Queen’s University kutatása alapján. A felfedezés azért fontos, mert a segítő kutyák kiképzésénél nem csak gazdáik vizuális jeleire készíthetik fel az állatokat. Például egy poszttraumás stresszben (PTSD) szenvedő támogató kutyája a leguggolás vagy az önsértő viselkedés felismerése mellett már a szaglásukkal is segíthet.
A kutatásban emberi lehelet- és izzadságmintákat gyűjtöttek, és négy kutyát tanítottak be az azokat tartalmazó edények felismerésére. Ezután összesen 720 szagpróbát tartottak a kutyáknak, és ebből 675 alkalommal választották ki sikeresen a stresszes mintát.
Csak nyugi, a kutyád tudja, ha stresszes vagy!
Cikkünk frissítése óta eltelt 2 év, a szövegben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavulhattak.
NEKED AJÁNLJUK
Igazi ritkaság a Magyar Közútnál
Pontosabban Úttörténeti Múzeumukban. Év végére sikeresen elkészült a kiskőrösi Úttörténeti Múzeumuk egyik különleges darabja, a Ford CS-130 mérőkocsi műszaki és esztétikai felújítása. „Az 1976-ban gyártott...