Nyolc és fél méter környékén tetőzhet az áradó Duna Nagybajcsnál, miközben már Pintér Sándor belügyminiszter felügyelte a védekezési munkát vasárnap Gönyűnél. Véneknél lezárták a torkolati művet, hogy ne tudja visszaduzzasztani a Mosoni-Dunát.
Az Észak–dunántúli Vízügyi Igazgatóság az előrejelzésekre hivatkozva azt közölte, hogy a Duna és a Lajta vízgyűjtő területein kedd reggelig még jelentősebb csapadék várható.
A Duna Nagybajcsnál intenzíven árad. Az árhullám tetőzését ebben a szelvényben a 840-860 centiméteres tartományba várják szerdán délutántól (a valaha mért legmagasabb szint itt 2013-ban 908 centiméter volt). Tegnap Gönyűn járt Pintér Sándor belügyminiszter is, ahol a védekezési munkákról tájékozódott.
A Mosoni-Duna torkolati művet Véneknél szombaton délután bezárták, a Duna nem tud visszaduzzasztani Győr felé, így csak a fentről érkező árhullám alakítja a folyó szintjét.
Az igazgatóság vasárnao déltől másodfokú árvízvédelmi készültséget rendelt el a Vének-dunaremetei s a Dunaremete-rajkai árvízvédelmi szakasz teljes hosszán és Vének-dunaszentpáli árvízvédelmi szakasz Bácsai gátőrjárásán.
A Győrben kialakuló tetőző vízszinteket a dunai árhullám, valamint a Lajtán, a Rábán és a Marcalon érkező vízhozamok együttes hatása fogja meghatározni, számításaik szerint a torkolati mű üzeme nélkül Győrben a tetőzés 790-810 centiméter között alakulhat.
A Lajta mentén a maximális vízállás jelentősen meghaladja majd a III. fokú készültség szintjén. Vasárnap megérkeztek a Közép–Tisza vidéki Vízügyi Igazgatóság szakemberei is a folyóhoz, hogy segítsék a munkát a következő napokban.