A nyár végére elkészülhet az a koncepció, amely a professzionális táncművészek számára nyújthat méltányos és biztonságos átképzési lehetőséget elsőként a hazai rövid pályaívű művészeti ágak közül.
A szakmai elképzelések kezdeményezője a Magyar Táncművészek Szövetsége vitaindító és véleménycserélő konferenciát rendezett a XIII. Magyar Táncfesztivál keretében június 23-án Győrben a Magyar Művészeti Akadémia, a Független Előadó-művészeti Szövetség, valamint a Magyar Koreográfusok Társasága képviselőinek bevonásával.
A megbeszélés célja az volt, hogy széleskörű szakmai vita eredményeképpen konszenzusos javaslat jöjjön létre a táncos életpálya részeként egy átképzési programról, és annak pénzügyi alapjának megteremtéséről, valamint meghatározzák az Emberi Erőforrások Minisztériumával kezdődő ezzel kapcsolatos tárgyalássorozat táncszakmai stratégiáját.
Lengyelországon kívül a régióban nincs átképzési modell, amely segítené a táncosok szakmaváltását, Európában viszont több országban is egymástól eltérő, de sikeres rendszer működik.
Ezekről tartottak május 18 -19- én nemzetközi konferenciát Budapesten az Európai Unió támogatásával három országot érintő projekt részeként, ahol egyebek mellett a holland, az angol és a lengyel példákat ismertették. Ezekre a nemzetközi tapasztalatokra lehet alapozni a magyar törekvéseket is – hangzott el a mostani győri konferencián a Magyar Művészeti Akadémia részéről.
Az MMA kész szakértői támogatást nyújtani az elképzelések kidolgozásához és kodifikációjához.
A győri tanácskozás mintegy 20 szakmai résztvevője egyetértett abban, hogy az átképzés finanszírozási ága három lábon álljon, amely az öngondoskodáson, a munkaadói felelősségen és az állami hozzájáruláson alapul. Ezek arányát, a jogosultak körét valamint a rendszer alapelveit vitatták meg. A diskurzus a következő hónapokba folytatódik, és kiegészül egy kérdőíves kutatással, amely összegyűjti a társulatvezetők és a táncosok véleményét is.
A hazai táncszakma struktúrája rendkívül színes, a kevés számú nemzeti és kiemelt együttesben és az úgynevezett függetlenek körében számtalan foglalkoztatási forma létezik a közalkalmazottól a számlásig és az egyesületi tagig. A mintegy 800 hazai profi táncos mintegy egyharmada van státuszban, többségük számlás vállalkozó. A készülő átképzési rendszer valamennyi táncművész számára szeretne alternatívát kínálni a pályaváltáskor. A cél az, hogy aki teheti, a későbbiekben se passzív járadékosként, hanem aktív munkavállalóként, vagy vállalkozóként illeszkedjen vissza a társadalomba.