Kezdőlap GYŐR Győr - Közélet

Dézsi Csaba András az önkormányzati lapban válaszolt Pintér Bencének

Cikkünk frissítése óta eltelt 5 hónap, a szövegben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavulhattak.

Mint csütörtökön megírtuk, az októbertől megválasztott Pintér Bence polgármester két kérdést intézett Dézsi Csaba András jelenleg regnáló városvezetőnek. A marcalvárosi kiserdőre és a szentiváni földek GIPZ minősítésére vár választ. A kiserdőre most megkapta.

A Győr+ hetilapban kétoldalas cikk jelent meg a kiserdőről – ezt tekinthetjük tehát válasznak, nyilvánvalóan az is. Ha a politikai szálat levesszük az írásból, a lényeg ez: „A jelenlegi kiserdő területi nagysága több mint 100 ezer négyzetméter. Ebből 97 ezer 300 négyzetmétert zöld területté nyilvánítanának, s csupán 2 ezer 700 négyzetmétert lehetne beépíteni. A polgármester választási kampányában is hangsúlyozta, azt szeretné, ha itt bővülhetne a Benkovich atya által megálmodott nyugdíjasház, mert Győrben hatalmas szükség volna ezekre a férőhelyekre. A zöldterületi státuszt egyébként a jövőben semmilyen módon nem lehet megváltoztatni. Az előterjesztés elfogadása esetén tehát nincs olyan veszély, hogy valamelyik építtető kiszemeli magának, s építési teleknek használja fel. A zölddé nyilvánított terület a jövőben jogilag is mindig zöld marad.”

A lap megkérdezte az egyházi belső viták során sajátos helyzetbe került Benkovich Ferenc atyát, hogy elmozdítása után is szeretnék-e bővíteni a nyugdíjasotthonukat. Igen, a Szent Lélek Alapítványnak továbbra is ez a szándéka, válaszolta a templom- és iskolaépítő plébános.

„Az önkormányzat friss szakértői véleményt kért arról a 2700 négyzetméterről, ahová a nyugdíjasház bővítését szánják. A Horváth Ernő által aláírt dokumentum szerint 40 fa található az adott területen. Ezek közül már 2021-ben a független szakértő szakvéleményben javasolta tíz fa kivágását, ebből kilenc nyárfa, egy pedig keskenylevelű ezüstfa. A favágás a mai napig nem történt meg, noha tősérülésük, tő- és törzskorhadásuk miatt mindenképpen mielőbb indokolt volna. A vizsgált terület méretének 35 százaléka gyep, ide a környékbeli lakosok öt diófát, egy ezüstfenyőt, egy mogyoró- és egy fagyalcserjét ültettek. A fiatal fák és cserjék, növények átültethetők, állítja a szakember. Összesen tehát mintegy húsz egészséges fa volna az építés áldozata, ám helyettük száz telepítését vállalja a város” – olvasható a hetilapban.