Kezdőlap HAZÁNK Hazánk - Gazdaság

Évtizedes csúcsokat döntöget az áremelkdés, és még nem látszik a vége

Cikkünk frissítése óta eltelt 2 év, a szövegben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavulhattak.

Az áprilisi 9,5-ről májusban 10,7 százalékra emelkedett az infláció Magyarországban. 

A Központi Statisztikai Hivatal közleménye szerint ilyen mértékű drágulást legutóbb 1999-ben jegyeztek fel, és a következő hónapok sem kecsegtetnek semmi jóval. A rátát egyértelműen az élelmiszer húzza, a mindennapi betevő 16,8 százalékkal került többe, mint egy évvel korábban. Átlagon felüli mértékben drágultak a tartós fogyasztási cikkek is, melyek ára 11,4%-kal emelkedett, az egyéb cikkek és üzemanyagok esetében pedig10,5%-os drágulást mért a statisztikai hivatal, írja a Portfolio.

Sokáig velünk marad a drágulás

A szakértők kitértek arra is, hogy év végéig várhatóan nem fog 10 százalék alá csökkenni a drágulás mértéke, amely egyébként Európa középmezőnyében van, hiszen számos országban már most 15-20 százalékos az áremelkedés. A hazai adatokra a globális okokon felül hatással van például az szja-visszatérítés, a 13. havi nyugdíj, a fegyverpénz, illetve a minimálbéremelés. A rezsicsökkentés mellett az üzemanyag hatósági ára is hatással van az inflációra, az élelmiszer-árstopnak azonban kisebb a jelentősége, ráadásul az extra terheket a kereskedők átháríthatják a fogyasztókra, ami további dráguláshoz vezethet. 

Mutatunk néhány konkrét példát

A KSH adatai azt jelzik, hogy egy év alatt a margarin ára 41,4, a kenyéré 37,5, a sajté 35,4, a baromfihúsé 34,3, a száraztésztáé 33,3, a tejtermékeké 30,3, a tojásé 29,9, a péksüteményeké 27,3, az idényáras élelmiszereké12,8, az alkoholmentes üdítőitaloké 10, a csokoládéé, kakaóé és a cukoré 3,9%-kal emelkedett. 

Egy hónap alatt a vaj 9, a szalámi, szárazkolbász, sonka 8,2, a tejtermékek 7, a száraztészta 6,7, a sajt 6,3, a péksütemények 6, a kenyér 5,8, a párizsi, kolbász 5,4, a baromfihús pedig 5,2%-kal drágult.

A cikk beszámol arról is, hogy a magas infláció miatt várhatóan a jegybanknak tovább kell emelnie a kamatot, ezért a kamatpálya csúcsa feljebb tolódhat. Főleg úgy, hogy az utóbbi hetekben érezhetően nőttek a kockázatok arra vonatkozóan, hogy az eddig vártnál tartósabban marad velünk a magas infláció…