Ürülék kutatással érnek célba. Számos védett faj állományőrzésében játszanak szerepet a keresőkutyák. A teljesség igénye nélkül: rákosi vipera, parlagi sas.
A kutyák képesek kiszimatolni az egyedek maradványait, ürülékét, szőrét, vérét és vizeletét, amikből a szakemberek mintát vesznek, és laboratóriumban kivizsgálják azokat.
A vizsgálatokból pedig kimutatható az esetleges mérgezés. Sőt, a kereső kutyák igazából magát a mérget is képesek kiszimatolni, ezzel viszont segítik a fajmentést.
Gondoltad volna? A környezeti bűnözés "népszerű"
A WWF Magyarország és a Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület keretein belül zajló LIFE SWiPE projekt a környezeti bűnözéssel foglalkozik.
Ez a szervezett bűnözés negyedik legjövedelmezőbb formája.
Az elkövetők legfontosabb célja, hogy a mérgezések, elejtések fékezzék a kereskedelmet.
Ürülék után kutatva
A Bükki Nemzeti Park területén jelenleg körülbelül 30-35 farkas él. A kiképzett keresőkutyák azok ürülékét keresik.
Eddig két lelőtt farkas esetének kivizsgálásában vett részt a csapat, az egyik esetnél a kutya sikeresen meg is találta a helyszínt, ahol vélhetően lelőtték az állatot.
A cél érdekében és a mérgezések csökkentésében közösen tesznek vadászok, állattartók, nemzeti parkok, erdészek. De segíti az ügyet a rendőrség, a bírói társadalom, ügyészek és egyéb társhatóságokkal is.
(fotó: illusztráció)