Az 1979-ben megalakult Győri Balett vezetője fontosnak tartotta az utánpótlás nevelést és a táncot kedvelő gyerekek mozgáskultúrájának fejlesztését, akik koreográfiáiban gyerekszereplőként rendre színpadra léptek – idézte fel a kezdeteket Bombicz Barbara igazgató, aki maga is szólótáncos volt a Győri Balett első generációjában.
Az oktatás három évtizeddel ezelőtt indult a belvárosi általános iskolában az akkori igazgató, Gyimesi Tamás menedzselésével. Az intézmény azzal büszkélkedhet, hogy több nemzetközi hírű balettművész, köztük a Kossuth-díjas Popova Aleszja művészi pályáját egyengette a kezdeti lépéseknél. Néhány év múlva a balettos növendékek már a Hazug színek című kábítószer-ellenes táncjátékot, Demcsák Ottó koreográfiáját mutatták be a Győri Nemzeti Színház színpadán. Ugyanott vitték színre a Diótörőt nagy sikerrel: a Csajkovszkij zenére komponált balettet azóta is minden évben előadják más-más szereplőkkel karácsony tájékán. Az idei évadban a Forgószél, avagy a képzelet csodája című Győri Balett-produkcióban arattak sikert az iskola növendékei.
Amikor az első évfolyam befejezte az általános iskolát, a legelszántabb táncosok számára a város megteremtette a lehetőséget a folytatásra szakközépiskolai szinten. 1989-ben pedig képzőművészeti képzéssel bővült a szakközépiskolai oktatás. A jubileumon kiállítás is nyílik az intézményben végzett, és a tanulmányait a képzőművészeti egyetemen folytató alkotók munkáiból a Napóleon-házban a gálaműsort követően.
A jubileumra az iskola történetét áttekintő kötet készült. A visszaemlékezések felelevenítik a régi epizódokat, ugyanakkor érzékeltetik a változásokat, amelyek legfőbb jellemzője, hogy a kezdetekben klasszikus balettre fókuszáló oktatás modern táncokkal egészült ki, és helyet ad az improvizációnak, a kreativitásnak – fogalmazott az igazgató.
(MTI)