Cikkünk frissítése óta eltelt 4 hónap, a szövegben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavulhattak.

Vajon hogyan befolyásolja a folyamatot a stressz, a hajfesték vagy a természetes vörös hajszín? A szakértő szerint sok múlik a genetikán. Férfiaknál jellemzően a halánték és a pajesz az első érintett terület, míg nőknél inkább a hajvonal elülső része őszül leginkább. 

„Az őszülés általában az 50 és 60 éves kor között zajlik a leggyorsabb ütemben”

írja a The Conversation oldalán Theresa Larkin, az ausztrál Wollongongi Egyetem anatómiát és élettant oktató docense.  
A hajtüszőkben két különböző őssejttípus található:

  • keratinociták, amelyek keratint termelnek, azt a fehérjét, amelyből a hajszálak felépülnek
  • melanociták, amelyek melanint termelnek, festékanyagot, amely hajunk, szőrzetünk és bőrünk színét is meghatározza

A melaninokon belül kétféle festékanyagot is megkülönböztetünk, így eumelanint, amely egy fekete-barna pigment, valamint a feomelanint, amely inkább vöröses-sárgás színt biztosít. Ezek keveredése adja meg a hajszínt. A kor előrehaladtával természetes jelenség, hogy csökken a sejtek aktivitása. Az ősz hajban alig-alig van festékanyag, a fehér, ezüstös színű hajban pedig egyáltalán nem is maradt.  Az ősz haj emellett durvább és merevebb is, aminek az az oka, hogy a korral a hajtüszők alakja is szabálytalanabbá válik. 

Tudtad?

Az ősz haj gyorsabban növekszik, de ennek során lényegesen több energiát is használ fel, mint a pigmentált haj növekedése.

A legendák szerint Mária Antónia, Franciaország utolsó királynéja hajkoronája egyetlen éjszaka alatt vált ősszé, mielőtt 1793 őszén guillotine által kivégezték. Ez azonban nem több egyszerű mítosznál. A melanin ugyanis kémiailag stabil vegyület, ami azt jelenti, hogy nem képes egyik pillanatról a másikra átalakulni. 

Egérkísérletek tanúsága szerint az akut pszichológiai stressz képes gyorsan kimeríteni a melanocita őssejteket, de ennek következményei sem mutatkoznak meg azonnal. 

A vöröshajúak is őszülnek

Téves feltevés, hogy a természetes vörös hajú emberek ne őszülnének. Az ő hajszálaikban is csökken a festékanyag mennyisége a korral, csupán másképp, mint a fekete vagy barna hajszín esetén. Ennek oka, hogy a feomelanin és az eumelanin különbözik egymástól kémiai szerkezetében. A vörös haj az évek múlásával először eperszőkévé, majd ezüstös fehérré válik. A szürke szín elsősorban az eumelaninhoz kötődik, így az inkább a fekete és barna hajú embereknél jellemző.

(forrás: hazipatika.hu/fotó: pixabay)