Bár korábban az intézkedést nem támogatók úgy vélték, a kukák zárhatóvá tétele csak még szemetesebbé teszi majd az utcákat (szerintük ugyanis az emberek jelentős része inkább leteszi majd a hulladékot a zárt edények mellé, mintsem hogy másik kukát keressen), a tapasztalatok azt mutatták, jó irány a hulladékgyűjtők elkerítése.
Az Összefogás Tatabányáért-frakció vezetője elmondta, az 1083 tatabányai, társasházi hulladékgyűjtőnek közel 80 százalékát tették eddig zárhatóvá a lakóközösségek. Hozzátette: igyekeztek minél szélesebb körű előzetes egyeztetéseket folytatni – a szolgáltatóval, a társasházkezelőkkel, más megyei jogú városokkal és a Nemzeti Hulladékgazdálkodási Koordináló és Vagyonkezelő Zrt.-vel is egy asztalhoz ültek a közgyűlés előtt.
Az előterjesztéshez két módosító indítvány is érkezett: Renczes Dávid (Összefogás Tatabányáért) javaslata értelmében lehetőség lesz arra, hogy több hulladékedényt közösen tegyenek zárhatóvá. Szücsné Posztovics Ilona polgármester pedig azt indítványozta, hogy az önkormányzat vállalja át idén a kukák egyben történő tisztításának megrendelését és finanszírozását. Ez utóbbi kapcsán kiderült, hogy a szolgáltató 2017 óta nem látta el a hulladéktárolók tisztítását.
Uhrin Tamás, a Vértes Vidéke Hulladékgazdálkodási Nonprofit Kft. ügyvezetője kérdésre válaszolva ezt azzal indokolta, hogy az országos hulladékgazdálkodási közszolgáltatási terv kimondja: a közszolgáltatási feladatok körébe nem tartozik bele a hulladékgyűjtő edények mosatása. Oláh András környezetvédelmi és klímavédelmi referens szerint az Emberi Erőforrások Minisztériuma rendeletének 2017-es változása óta a tulajdonosok kötelessége lett volna az edények tisztítása.
A vállalkozásokat érintően is felvetődtek kérdések: leginkább az foglalkoztatta a képviselőket, hogy milyen típusú cégeknek járjon kedvezmény – vagyis melyek azok a vállalkozások, amelyek rendelhetnének 240 literesnél kisebb (egészen pontosan feleakkora, vagyis 120 literes) hulladékedényt. Vajon mennyi szemetet termel egy ötven főt foglalkoztató könyvelőiroda? Mekkora kukára van szüksége például a vetőmagárusoknak? Elsősorban Magyarné Kocsis Andrea (Fidesz–KDNP) adott hangot annak a meglátásának, hogy nem érti a kedvezményt igényelhető cégtípusok listáját.
Schmidt Csaba (Fidesz–KDNP), a kormánypárti frakció vezetője összegezte az elmúlt évek hulladékgyűjtéssel kapcsolatos legfontosabb intézkedéseit, többek között a hulladékudvarok megnyitását és a házhoz menő lomtalanítás bevezetését. Hangsúlyozta: a szabályok betartatásához büntetésre van szükség.
Az előterjesztéssel szemben kritikával is élt: szerinte a rendelet mostani tervezete több olyan módosítást tartalmaz, ami a szolgáltató érdekeit szolgálja, a lakosságét kevésbé. Végül a fideszes képviselők Szücsné Posztovics Ilona polgármester módosító javaslatát megszavazták, az eredeti előterjesztés kapcsán pedig tartózkodtak – utóbbit azonban az Összefogás-frakció és Boda Bánk László (Mi Hazánk) voksaival elfogadta a közgyűlés.
Forrás: hulladékgazdálkodás Tatabánya