Cikkünk frissítése óta eltelt 2 év, a szövegben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavulhattak.

A rossz szájhigiénia sokszor kellemetlen lehelettel jár, a szájszag pedig rossz hatással van az önértékelésre és rányomja bélyegét a szociális kapcsolatokra is. A rossz lehelet megszüntetéséhez, illetve kialakulásának elkerüléséhez nem elegendő a rendszeres fogmosás.

Mi okozza a szájszagot?

Alaposan szemügyre véve láthatjuk, hogy a nyelvünk felszíne egyenetlen, és ennek fontos szerepe van a táplálék feldolgozásában. Azonban ez megkönnyíti a baktériumoknak, hogy megtelepedjenek rajta, a mikroorganizmusok az apró ételdarabkákat fogyasztják, és anyagcseretermékeik okozzák a kellemetlen szagot. Ráadásul ezek az apró élőlények felelősek a foglepedék és a fogszuvasodás kialakulásáért is. Ha megtelepedtek a nyelven, könnyűszerrel ellephetik a fogakat és a fogínyt is. Szakértők szerint a szájszaggal küzdő páciensek felének problémája megszüntethető lenne a nyelv rendszeres tisztításával.

Hogyan kell tisztítani a nyelvet?

A nyelv tisztítása a felsoroltak miatt teljesen magától értetődő kellene, hogy legyen mindenki számára. Elsősorban a nyelv hátsó részére kell nagy figyelmet fordítani, naponta kétszer óvatosan puha fejű fogkefével vagy speciálisan erre a célra kialakított nyelvtisztító kefével kell megmosni a felületét.

A nyelvtisztítás közben mindig hosszanti irányba mozgassuk a fogkefét, és közben legyünk óvatosak, csak finoman mossuk, és ne súroljuk! A fogkefét ne toljuk túlságosan hátra, mert öklendezést válthat ki. Sose használja nyelvtisztításra ugyanazt a fogkefét, amivel a fogait mossa, ezzel csak azt érné el, hogy a szájüreg egyik részéről a másikra juttatná a baktériumokat.

Fogmosás után ajánlott antibakteriális szájvízzel öblögetni. Ez gondoskodik a tisztaság érzéséről és a friss leheletről. Ha mindez nem segít, kipróbálhatja az ultrahangos professzionális fogtisztítást. Ezt az orvosi kezelést háromhavonta ajánlott megismételni.