A kormány a kórházban hagyott csecsemők örökbefogadási eljárásainak gyorsítása érdekében tavaly nyáron törvényjavaslatot terjesztett elő, melyet a Fidesz és a KDNP frakciók támogattak, így új szabályok léptek életbe, melyek egyszerűbbé teszik az örökbefogadást .
2024. július 1. és december 31. között 59 kórházban hagyott gyermeket nyilvánítottak örökbefogadhatónak az új jogszabály alapján.
Tavaly év végéig 22 gyermek örökbefogadási eljárása már lezárult, közülük 5-5 gyermeket fogadtak örökbe Bács-Kiskun és Csongrád-Csanád vármegyében, 4 gyermeket a fővárosban, 3 gyermeket Pest vármegyében, egy-egy gyermeket pedig Békés, Győr-Moson Sopron, Heves, Somogy és Tolna vármegyében.
Magyarországon több mint ezer alkalmassági határozattal rendelkező, örökbefogadásra várakozó szülő szeretne 0-3 éves kor közötti gyermeket örökbe fogadni; a törvénymódosítás segít abban, hogy akik nem tudnak vér szerinti családjukban felnevelkedni, azok minél gyorsabban egy szerető, gondoskodó örökbefogadó családhoz kerülhessenek. Rétvári Bence államtitkár szerint az elmúlt időszakban egyre nagyobb számban maradtak csecsemők a kórházak újszülött osztályain, akiket szüleik, rokonaik nem vittek haza. A szülészeti osztályokon egy új eljárásrendet alkalmaznak az örökbefogadási ügyekben: a kórházak kapcsolattartókat jelöltek ki a kormányhivatal munkájának segítésére, és valamennyi rendelkezésre álló információt közölnek a minél előbbi örökbefogadhatóvá nyilvánítás érdekében.
Az új szabályozás az inkubátorba helyezett gyermekekre vonatkozó szabályozást ülteti át az újszülött osztályokon hagyott gyermekekre; amennyiben hat héten belül sem az édesanya, sem más hozzátartozó nem jelentkezik a kórházban hagyott gyermekért, úgy a csecsemő lemondó nyilatkozat nélkül örökbefogadhatóvá válik, és így elindulhat az örökbefogadási folyamat. (Forrás: mti, illusztárció: pexels)