Az elmúlt hetekben is sokat haladt az Oroszlányi Bányászati Múzeum fejlesztése, mely igazán látványos szakaszához érkezett.
Mike István múzeumvezető mutatta be a volt XX-as akna területét. Különleges ez a múzeum, hiszen eredeti környezetében állít emléket az 1937-ben megindult oroszlányi szénbányászatnak és a szakma történetéről ad méltó áttekintést, gépi berendezésekkel, valamint bányászati relikviákkal. A helyszínen már nyár vége óta folyamatosan zajlanak a munkálatok, hogy a XXI. század kívánalmainak megfelelő látványosság jöjjön létre, és méltán szerepeljen a Vértes turisztikai kínálatában.
Elsőre leszögezhetjük, ütemterv szerint halad a bányászati múzeum fejlesztése, mely már igazán látványos szakaszhoz érkezett. Készülőben van a leendő fogadóépület. A tetőszerkezet építése és a régi portaépület nyílászáró cseréi folyamatosak. A volt kompresszorház – ami fedett rendezvénytérként is funkcionál majd a jövőben – új lemezfedést kapott, a régi palatetőt eltávolították. Ezután a faléz épületben zajlanak a belső glettelési munkálatok, valamint elkezdték a fűtési rendszer kiépítését is.
Mike István elújságolta azt is, hogy hónapok óta zajlik az interaktív tárlat és az új kiállítótér kialakítása az Oroszlányi Bányászati Múzeumban. A dolgozók folyamatosan újabbnál újabb meglepetéssel szeretnének kedveskedni a bányászat kedvelőinek. Csakúgy, mint a „Szabotázs a bányaüzemben” szabadulószoba, ami a megnyitás óta beváltotta a hozzá fűzött reményeket. Az új „játék” is kimondottan bányászati jellegű, a régi közműalagutakban játszódó, bányamentős hangulatot keltő attrakció lesz, amely a tervek szerint egybeesne a jelenleg is zajló fejlesztés befejeztével, ami 2021 végére várható.
A vezető beszélt a látogatottsági kedvről is. Az elmúlt években készült statisztika szerint körülbelül 10 ezren lépték át a múzeum küszöbét évente, így az idei kimutatással teljesen elégedett Mike István. Jöttek hozzájuk nyugdíjas csoportok, bejelentkeztek iskolások és a bányász szakma hívei és szerveződései is gyakran látogatják meg a múzeumot. Ugyan az adatokon jól látható a pandémia hatása – a múzeum márciustól júniusig bezárt, novemberben pedig ismét leállt – még így is csaknem hatezer látogató fordult meg 2020-ban. A fejlesztés nettó 640 millió forintos, főként kormányzati támogatásból és uniós pályázati forrásból valósul meg.
Forrás: kemma.hu