Kezdőlap GYŐR Győr - Közélet

Jól halad a Nagy-Pándzsa vízgyűjtőjének revitalizációja

Cikkünk frissítése óta eltelt 14 év, a szövegben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavulhattak.

A projekt közvetlenül érinti Győr, Töltéstava, Pér, Mezőörs, Nyúl, Écs, Pannonhalma, Ravazd, Pázmándfalu, Tarjánpuszta településeket.

 

A kivitelezés 2009. novemberétől az ütemtervnek megfelelően halad. 2010. április végére a Nagy- Pándzsa és a Vezseny-ér mederrekonstrukciós munkáinak jelentős része – a meder kotrása, a részű és a part rendezése – elkészült.

 

A projekt célja a Nagy-Pándzsa vízszállító képességének helyreállítása és a Holt-Marcal torkolati, úgyneveztt Helbényi zsilip rekonstrukciója, melynek következtében nő az árvízi biztonság, javul a vízminőség és csökken az általános szennyezettség.

 

A Nagy-Pándzsa, mint a vízgyűjtő fő vízfolyása biztosítja a terület víztelenítését, kiszolgálja a vízhasználatokat, befogadói szerepet tölt be. Alapfeladata ellátására jelenlegi feliszapolódott állapota miatt, azonban nem alkalmas. A kivitelezés során mederkotrást végeznek, valamint a megfelelő árvízi biztonság érdekében, bizonyos részeken megtörténik a töltések magassági hiányainak pótlása.

 

Idén májusban és júniusban a vízgyűjtő területen lehullott rendkívüli csapadékból, a vízrendszeren két alkalommal mértékadó vízhozamot meghaladó árvíz vonult le, ami ismét veszélyhelyzetet teremtett volna a vízgyűjtő terület által érintett településeken. A projekt keretében már elkészült mederrekonstrukciós munkák eredményeképpen a Nagy-Pándzsa és a Vezseny-ér képes volt az érintett településeken az árvíz kártétel nélküli levezetésére, a bel és- külterületeken összegyűjtött csapadékvizek befogadására.

 

A rendkívüli árvíz miatt a műtárgyépítési munkák szüneteltek, illetve az elkészült meder és partrendezési munkáknál a rézsűt biztosító növényzet telepítésére és megerősödésére az árvíz előtt nem volt lehetőség, ezért egyes szakaszokon kimosódások, rézsű suvadások keletkeztek, melyek helyreállítása szükséges.

 

A víz levonulása után július első felében kezdődhetett meg Győrben a Nagy-Pándzsa duzzasztó és a Kismegyeri híd burkolat valamint Ravazd belterületi szakaszán a mederburkolat építése és a Rabkerti tó kotrása a műtárgyak környeztében.

 

A vízszintszabályozó, vízkormányzó műtárgyak felújítása, építése, a burkolt mederszakaszok, a Mindszenti árvíztározó kiviteli munkái – figyelembe véve az árvíz miatt szüneteltetett építési munkákat, valamint az árvízi rongálódások helyreállítását – előreláthatólag 2011. év első félévében fejeződnek be.

 

A projekt megvalósulása hozzájárul a térség árvízvédelmi biztonságának növeléséhez, amely a már elkészült rekonstrukciós munkákkal a 2010. évben levonult árvizek kártétel nélküli levezetését is nagymértékben javította. A fejlesztés eredményeképpen a vizek növény- és állatvilágának állapota javul, a halastavak biztonságos vízpótlása megteremtődik, nő a beépíthető és megművelhető területek nagysága, ami hozzájárul a
vállalkozások betelepüléséhez, majd hosszú távon a gazdasági aktivitás és a foglalkoztatás növekedéséhez.