A koronavírus egyenlőre elkerüli az országunkat, de semmi garancia nincs arra, hogy ez örökre így is marad! Nem is beszélve arról, hogy Ausztriában és Németországban már hivatalosan is vannak fertőzöttek és több honfitársunk naponta ingázik Bécs és a határ menti falvak között.
Joggal merül fel a kérdés a külföldön dolgozó magyarokban, hogy ha valami egészségügyi problémájuk lenne, akkor hova tudnak fordulni és hol fogják nagy biztonsággal ingyenesen vagy egyáltalán ellátni az orvosok?
A válasz nem olyan egyértelmű, hogy itt is és ott is! A társadalombiztosítási rendszer ugyan nagyjából egységesítve van az EU-ban, de eltérések mindig vannak az országok gyakorlatában. Így van ez Ausztria és Magyarország között is. Nem ugyanazokat a gyógyszereket támogatja a TB itt mint ott. A háziorvosi gyakorlatban is vannak különbségek és bizonyos betegségekre felírható gyógyszerek támogatottsági szintjében is komoly különbségek vannak. Sok esetben egy osztrák háziorvos teljesen más készítményeket ír fel ugyanarra az influenzára mint egy magyar. A külföldön dolgozó honfitársainkban joggal merül fel a gondolat, hogy mi lenne a jobb!? Az ha kint látnának el vagy itthon, amikor megbetegszik egy szürke szerda délben munka közben? Ki fogja kiírni a táppénzt és mit fogad majd el a munkáltató?
Kezdjük az elején!
Jár-e ingyenes orvosi ellátás itthon a külföldön dolgozó magyaroknak?
Igen jár. Pontosabban a NEAK így fogalmaz.:
“Amennyiben EU (vagy EGT) tagállamban jött létre a biztosítása, és rendelkezik az illetékes külföldi biztosító által kiállított Európai Egészségbiztosítási kártyával vagy az azt helyettesítő nyomtatvánnyal, úgy jogosult az orvosilag szükséges egészségügyi ellátás magyarországi igénybevételére.”
Ez egyszerűbben mondva azt jelenti, hogy intézni kell a külföldi jogviszony igazolását a magyar hatóságok felé egy E-106 nyomtatvány segítségével. Ez nagyon fontos!
Mi van, ha állandó lakcímbejelentéssel rendelkezik abban a másik országban, ahol dolgozik?
Például, akinek Ausztriában vagy Németországban állandó lakcím bejelentése van – Hauptwohnsitz – az nem jogosult itthon az ingyenes orvosi ellátásra és szolgáltatásokra, hanem csak úgynevezett “ sürgősségi” ellátásban részesülhet, további orvosi kezelésre Ausztriában vagy Németországban jogosult.
Ebben az esetben az itthoni háziorvosnál “kék a lámpája”.
Mi változik 2020.07.01-el ha életbe lép az új egészségügyi törvénytervezet?
A korábban jó megoldásnak tűnő, gyakran de tévesen alkalmazott 7500 forint körüli TB járulék fizetése a hivatalos kinti munka bejelentés mellé, nagyon nem lesz jó módszer az ingyenes orvosi ellátás biztosítására egyik országban sem a jövőben. Az új E-alap egészségügyi elektronikus elszámolási rendszer bevezetésével könnyebben fog kiderülni elvileg a “dupla biztosítottság”, ami abszolút szabályellenes sajnos.
A szabály így szól pontosan.: “Közösségi rendelet alapján, a tagállamok valamelyikében dolgozó személy kizárólag abban a tagállamban kötelezett járulékfizetésre, ahol kereső tevékenységet folytat. Így, a magyar jogszabályok alapján fennálló társadalombiztosítási járulékfizetési kötelezettség rá nem terjed ki, illetve annak önkéntes teljesítésére sincs lehetőség.”
Mi lesz az eddig tévesen befizetett havi 7500 forint körüli összegekkel? Vissza lehet azt igényelni valahogy?
Igen. Erre van lehetőség!
“Amennyiben duplán fizette véletlenül a Társadalombiztosítási díjat, szóval volt külföldön bejelentett hivatalos munkaviszonya, ami után fizette a munkáltatója a TB járulékot és közben maga is fizette a 7500 forint körüli összeget itthon tévesen, akkor ebben az esetben intézni kell egy E-104 és egy E-106 igazolást is, amivel a magyar OEP-nél egy erre a célra rendszeresített nyomtatványon vissza tudja igényelni a duplán befizetett összeg magyar részét, akár a teljes időszakra visszamenőleg is!
Amennyiben a további részletek is érdeklik a témát illetően és az alábbi kérdésekre is szeretne választ kapni,
- Hol jár ingyenes orvosi ellátás, ha itthon nem zöld a lámpa?
- Lehet-e olyan, hogy egyik országban sem látnak el ingyen?
- Mikor kell E104 nyomtatványt igényelni?
olvassa el a teljes írást ide kattintva.
Ne feledje, hogy indul az osztrák adó visszatérítési szezon, a teendőkről itt írtunk korábban, az ausztriai adóvisszaigénylés buktatóiról meg itt.
A cikk készítésében a Visszatérítők csapata az OSZTRÁK és NÉMET adó és családi járandóságok szakértője segítette portálunkat.