Kezdőlap GYŐR Győr - Közélet

Közös a jövője Szigetköznek és Csallóköznek, de ki kerül lépéselőnybe?

Cikkünk frissítése óta eltelt 6 hónap, a szövegben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavulhattak.

Az északnyugati csücsökben a határ ellenére a szigetközi-csallóközi térség kezd összenőni, a közös fejlesztések a jövőben elkerülhetetlenek lesznek, s aki az együttműködések kezdeményezője lesz, lépéselőnybe kerülhet – mondta tegnap este Győrben Navracsics Tibor. Elhangzott, az európai térben meg kell erősíteni Győr térségszervező erejét. 

A Széchenyi István Egyetem, a Győr-Moson-Sopron Vármegyei Kereskedelmi és Iparkamara és az Országos Vízügyi Főigazgatóság szervezte csütörtök este Győrben a „Víz, amit akartunk" elnevezésű konferenciát. Középpontjában Szigetköz és Csallóköz, azok közös jövője szerepelt: a szervezők ugyanis a véneki torkolati műtárgy megépülése és az Insula Magna program beindulása óta sem hagyják kihűlni ezt a témát. Erről beszélt Péntek-Pintér Imre, az iparkamara elnöke bevezetőjében. Navracsics Tibor közigazgatási és területfejlesztési miniszter kiemelte, az északnyugati csücsökben a határ ellenére a szigetközi-csallóközi térség kezd összenőni, a közös fejlesztések a jövőben elkerülhetetlenek lesznek, s aki az együttműködések kezdeményezője lesz, az lépéselőnybe kerülhet. Arról is beszélt, hogy Rajka gyakorlatilag Pozsony elővárosának tekinthető, s ez a viszony húzódik délkelet felé, vagyis még nem fejeződött be a folyamat, erre reagálnia kell az intézményeknek is. A tárcavezető szerint Győr számára fontos, hogy partnereket találjon, s az európai térben meg kell erősíteni a város térségszervező erejét. 

Széles Sándor főispán is a természeti értékek jobb kihasználása mellett érvelt, miközben a Szigetközi Fejlesztési Tanács létrejötte mutatja a térségben meglévő összefogást, melyet a Széchenyi-egyetem és az iparkamara is erősít. Kiemelte, hogy Szigetközben hazánk legnagyobb édesvízi tározója alakulhatna ki, valamint az ezer méter mélyen lévő termál- és ásványvízes lehetőség kiaknázásáról beszélt. 

Czepek Gábor, a magyar-szlovák energetikai infrastruktúra fejlesztésért felelős kormánybiztos hozzátette, a bős-nagymarosi tárgyalások gőzerővel zajlanak, részmegállapodások születtek. 

Fotó: Adorján András – Széchenyi István Egyetem