Kezdőlap GYŐR Győr - Közélet

Megtilthatja-e a bérbeadó a lakcímbejelentést?

Az ingatlanhirdetések jelentős részénél a bérbeadó már a legelején kiköti: a bérlő nem jelentheti be magát az ingatlanba. A jogszabályok azonban mindenkit köteleznek arra, hogy költözés esetén csináltasson új lakcímkártyát. Ilyenkor felmerül a kérdés, hogy valóban szükséges a bérbeadó hozzájárulása a lakcímbejelentéshez? Egyes esetekben igen, azonban a legtöbb lakásbérlet nem tartozik ezek közé – jelezte a Magyar Országos Közjegyzői Kamara. 

Feltétlenül szükség van a tulajdonos hozzájárulására a lakcím bejelentéséhez akkor, ha nem klasszikus lakásbérletről van szó. Ha például valaki befogadja magához egy rokonát vagy ismerősét, és nem készítenek okiratot a szívességi lakáshasználatról, akkor a lakcím bejelentéséhez a Kormányhivatalban kérik az erre rendszeresített űrlapot, azaz a lakcímbejelentő lapot, amelyen fel kell tüntetni a tulajdonos hozzájárulását is

Nincs szükség szállásadó általi hozzájárulásra akkor, ha a bérlő rendelkezik érvényes, teljes bizonyító erejű magánokirattal vagy közokirattal, amely feljogosítja a lakás használatára. Ilyen okirat például egy érvényes lakásbérleti vagy szívességi lakáshasználati szerződés, amelyből egyértelműen kiderül, hogy a bérlő a tulajdonos hozzájárulásával lakik az ingatlanban. Ebben az esetben az okiratot a lakcímbejelentő lappal együtt kell benyújtani.

A tapasztalatok szerint sok bérbeadó azért nem támogatja, hogy a bérlő állandó lakcímként rögzítse a bérleményt, mert tévesen azt hiszik, ezzel különleges jogokat kap a bérlő, és probléma esetén így sokkal nehezebb kiköltöztetni, vagy akár még tulajdonjoga is keletkezhet az ingatlanban. Ezért fontos tudni, hogy valaki bejelentése egy adott lakcímre önmagában még nem ad használati jogot és vagyoni jogot a bérlőnek. Vagyis a címbejelentés nem jelenti egyúttal azt, hogy az adott ember ott lakhat a tulajdonos engedélye nélkül, vagy ő is tulajdonostárs lesz az ingatlanban.Ahhoz, hogy a bérleti szerződés alapján új lakcímet lehessen bejelenteni, tartalmilag és alakilag érvényes szerződés szükséges. Az internetről letöltött általános szerződésminták azonban sokszor hiányosak, nem térnek ki fontos részletekre, ezért pont akkor nem nyújtanak kellő védelmet, amikor szükség lenne rá. Egy jól megszerkesztett, minden lényeges részletre kitérő szerződés sok kellemetlenségtől megkímélheti a feleket. Aki szeretne biztosra menni, érdemes ügyvéd vagy közjegyző segítségét kérnie a szerződés elkészítéséhez.

A közjegyző által készített szerződés előnye, hogy közokiratnak számít, vagyis nem merülhet fel kétség a hitelességét illetően, így biztosan nem lesz szükség a bérbeadó hozzájárulására a lakcím bejelentéséhez.

A közjegyzői okiratba foglalt bérleti szerződésben foglaltak emellett közvetlenül, bírósági eljárás nélkül végrehajthatók, ami mindkét felnek előnyös lehet: a bérbeadónak különösen hasznos lehet akkor, ha a bérlő tartozást halmoz fel vagy nem hajlandó kiköltözni a megbeszélt határidőre. Egy közjegyző közreműködésével készített szerződés ugyanakkor a bérlőt is védi, mert például csak annyi bérleti díjat követelhetnek tőle, amennyi a szerződésben szerepel.