Van olyan kollégánk, aki a Hungaroringen a Forma-1-es futamok lakalmával gyalogos technikai beavatkozó munkakörben teljesített szolgálatot. Tőle tudjuk, hogy mindössze 15 másodpercük van, hogy odaérjenek egy balesethez, hogy ne legyen nagyobb baj. Miután a közutak mellett ilyen személyzet nincs, az a jó, ha egy kicsit elővigyázatosak vagyunk és rendszeresen átnézetjük és karbantartjuk a járművüket, tisztán tartjuk a motorteret és figyeljünk arra is, hogy tankoláskor az üzemanyag csakis a tankba kerüljön. (aki a Nekem 8 című filmet látta, az biztos emlékszik rá, hogy milyen problémákhoz vezethet mindez, ha nem figyelünk.)
Győr-Moson-Sopron megyében évente általában harminc-negyven esetben riasztják a tűzoltókat égő személyautókhoz. Ezek mellett még teherautó és autóbusztüzek is adnak munkát évente tizenöt-húsz esetben.
Legutóbb a múlt héten gyulladt ki egy személyautó motortere az M85-ös autóúton a rábapatonai lehajtónál. A lébényi hivatásos és a bezi önkéntes tűzoltók fékezték meg a lángokat. Általában személyi sérülés nem történik az ilyen tűzeseteknél, de az anyagi kár jelentős, sőt van, hogy a lángok az egész autót megsemmisítik.
A legtöbb tűz a motortérben, valamilyen elektromos berendezés közelében, vagy az üzemanyag rendszernél alakult ki. Ezt felismerve feltételezhető, hogy a gépkocsi tüzek egy része megelőzhető lenne, ha autóját mindenki rendszeresen átnézetné, karbantartatná, a motorteret tisztán tartaná. A motortérben az alkatrészek elhasználódása, valamilyen törés, de szerelési hiba is okozhat problémát. Ilyenkor elég egy szikra, amely az elhanyagolt környezetben könnyen lánggá fejlődik, majd a tűz a sok műanyag borításon, alkatrészen rendkívül gyorsan tova terjedhet.
Az autókban egyre több fűtőberendezés is található, – ülésfűtés, kormányfűtés, tükörfűtés-, ezek főként télen a rendszeres igénybevétel miatt – szintén rendszeres felülvizsgálatot, karbantartást igényelnek, hiszen probléma forrása lehet, ha ezen vezetékek meghibásodnak, túlmelegednek.
Az üzemanyagot, vagy olajat is nagy körültekintéssel töltsük az autónkba, hiszen a szétfolyt éghető folyadék is könnyedén meggyulladhat egy szikrától.
Természetesen egy váratlan műszaki hibára nem tudunk felkészülni, de ha már tisztán tartottuk autónkat, illetve rendszeresen karbantartottuk, átnézettük, valószínűleg kisebb esély van arra, hogy a fent említett problémák miatt tűz keletkezzen a kocsinkban.
Ajánlott egy kisebb méretű kézi tűzoltó készüléket elhelyezni az autóban, amit könnyen elérhető helyre rögzítsünk. Ha menet közben füstcsíkot látunk, vagy égett szagot érzünk, lassítsunk majd álljunk félre, kapcsoljuk le a gyújtást. A porral vagy habbal oltó készülékkel egy kezdődő, kisebb tüzet van esélyünk megfékezni. Ha ez nem kivitelezhető, akkor testi épségünket ne kockáztassuk, hanem hagyjuk el a járművet és hívjuk a tűzoltókat a 112-es segélyhívó számon.