Januárban – az ingatlanpiacot jellemző szezonalitásnak megfelelően – jelentősen alacsonyabb volt az adásvételek száma az év többi részéhez képest. A 8600 tranzakciószámot meghaladó adat a tavalyi év azonos időszakától is – mintegy 3%-kal – elmarad, ami azt jelzi, hogy a vevők inkább kivárnak a vásárlásaik során. Február végére 20-30%kal jobb forgalmat jeleznek előre a szakértők az előző hónaphoz képest, ez a tendencia pedig várhatóan tovább emelkedik a tavasz beköszöntével.
Egyre nagyobbra nyílik a lakáspiaci árolló
A hazai lakáspiacon hihetetlen különbségek mutatkoznak az egyes területeket vizsgálva. Ezzel a tendenciával már régóta tisztában vagyunk, a mértéke azonban évről évre nő. 2007-ben Budapesten 5,5-szer volt magasabb az ingatlanok négyzetméterára Észak-Alföld egyes községeihez képest, 2016-ban viszont már több mint 8,6-szorossá emelkedett a különbség. A számok alapján talán nem meglepő, hogy míg az észak-keleti régióban átlagosan 3 millió forintért, addig a fővárosban 20 millió feletti átlagáron vásároltak lakást az ügyfelek a tavalyi év során. Budapest mellett néhány vidéki nagyváros is kitűnik eladási áraival, ezek közé tartozik Győr, Sopron, a Balaton környéke és Debrecen.
Nem készült fel a rohamra az építőipar
A lakásépítési kedv az állami ösztönzéseknek – CSOK, áfa-csökkentés – köszönhetően fellendült, ez azonban problémákat is felvet. A megrendelők szinte megrohamozták a készházas cégeket, ezek többsége viszont már csak nehezen tud újabb projekteket vállalni, a sok munka miatt pedig a kivitelezéshez szükséges idő is meghosszabbodott. Ennek hátterében több tényező is áll, egyrészt a kivitelezők nem voltak felkészülve a szegmens visszakapaszkodására a kapacitásuk tekintetében, mivel az utóbbi években jelentkező csökkenő kereslet miatt leépítették azt. Egy másik ok az építőiparban évek óta jelenlévő szakemberhiány, ezzel a problémával a magánházat építők is szembesülnek.
Győrben töretlen a lakásárak drágulása
Az ingatlanárak hazánk egyes régióiban jelentősen eltérnek, Győr-Moson-Sopron megyében nem maradnak el az átlagárak az országos szinthez képest. Ezen belül is kimagasló Győr, ahol az átlagos négyzetméterenkénti árak mintegy 10%-kal magasabbak a megyei szinthez képest. A szegmensben tapasztalható drágulás 2015-ben látványos volt, országosan több mint 30%-kal emelkedtek a lakóingatlanok átlagos Ft/m2 árai, idén viszont már nem volt megfigyelhető ilyen mértékű száguldás, a bővülés mindössze 8-10%-os volt. Győr-Moson-Sopron megyében és Győrben ehhez viszonyítva visszafogottabb – 6-16%-os – volt az árnövekedés 2015-ben, tavaly pedig a magyar szinthez képest lendületesebb – 12-14%-os – volt a változás. Ezeken a területeken az év első hónapjában sem állt meg a bővülés, Győrben 2,5%-kal bővültek az átlagos négyzetméterenkénti árak.
Átlagos ingatlanár változások (Ft/m2)
A Győrben eladó lakások négyzetméterenkénti átlagárai az országos szintnél 4-15%-kal alacsonyabbak, a családi házak pedig 28%-kal magasabb árszínvonalon vásárolhatóak meg. Az ország egyes észak-nyugati városaihoz – Szombathely, Tatabánya, Esztergom – képest a győri ingatlanárak 16-90%-kal drágább négyzetméterenkénti árakon érhetőek el, míg Sopron árszintjénél 8-20%-kal kedvezőbbek az átlagos négyzetméterenkénti árak.
Az egyes ingatlantípusok átlagárai az ország egyes észak-nyugati városaiban (Ft/m2)
Forrás: Ingatlannet.hu