Győr-Moson-Sopron megyében általános jelenség, hogy ha valaki dolgozni szeretne, akkor biztosan talál magának munkát. Jellemzően a kis-és középvállalkozási rétegben szinte azonnal talál magának álláslehetőséget a munkakereső.
Hazánkban a munkaerőhiány alapvetően 7-8 szakmát érint (szakmunkások, felszolgálók és szakácsok, informatikusok, mérnökök, orvosok és ápolók, kamion- és teherautósofőrök). Mivel a Ratkó-korszakban születettek ezekben az években vonulnak nagy számban nyugdíjba, és jóval kevesebb fiatal lép be a munkaerőpiacra, ezért a nagyvállalatok részéről nagy a versengés a fiatal, nyelveket beszélő fiatal diplomás szakemberekért. Bár a gazdaság bővül, az előző kategóriákon kívüli szakemberek nem érzékelik, hogy sorban állnának a kegyeikért a munkáltatók. És természetesen a kevésbé fejlett régiókban, illetve kisebb településeken élők sem tapasztalják, hogy olyan nagy kereslet lenne rájuk a munkáltatók részéről. A legtöbb álláskereső számára az elhelyezkedés vagy egy munkahely váltás továbbra is komoly próbatételt jelent.
Sok multinacionális vállalatnál rendkívül fiatal az átlagéletkor, és már csak amiatt is a munkaadók a fiatalabbakat részesítik előnyben, mert a 30 év alatti átlagéletkorú szervezetbe ők sokkal könnyebben beilleszkednek, mint például egy 48 vagy 56 éves munkavállaló. És tegyük hozzá, hogy a közép- és felső vezetők sincsenek annyira könnyű helyzetben, hiszen ők alapból kevesebb állásból válogathatnak, de a cégeken belüli regionális összevonások tovább szűkítik a megpályázható állások számát. Ez azonban nem jelenti azt, hogy a 40-45 évnél idősebbeknek már le kellene írniuk magukat, vagy hogy középés felső vezetőként lehetetlen lenne elhelyezkedni. Csak fel kell ismerni, hogy sokkal tudatosabban kell állást keresni, és meg kell tanulniuk eladni magukat!
Vannak olyan munkakörök, amik kifejezetten Győrben keresettek, így ha valaki ezekben tevékenykedik és munkahely váltáson töri a fejét, vagy esetleg pályakezdő álláskereső, akkor érdemes végignézni a listát, amik a legkeresettebb munkaköröket sorolja fel:
pénztáros,
vendéglátóipari dolgozó- pultos, pincér, szakács
sofőr,
értékesítő,
betanított munkás-gyártósori, gyári munkás,
építőipari munkás,
tanár-középiskolában
Az álláskeresőknek mindenképp az a legfőbb cél, hogy megtalálják azt a szegmenst, amiben szeretnének tevékenykedni. Ezt akár tesztekkel is ki lehet deríteni, ha esetleg nem akarunk a saját önismeretünkre hagyatkozni. Ha pedig már megvan a cél, akkor azon kell dolgoznunk, hogy minket válasszon ki a munkaadó. Erre sok technika létezik, tréningeken is megtanulhatjuk, könyvekből is tájékozódhatunk. Keressünk célirányosan, így leszünk sikeresek a szakmánkban!