Kezdőlap KORONAVÍRUS

Olasz és spanyol hírek a koronavírussal kapcsolatban- Nemzetközi sajtófigyelés

Cikkünk frissítése óta eltelt 3 év, a szövegben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavulhattak.

Május negyedikétől Olaszország a második fázisban van, így kinyithattak az éttermek, de csak elvitelre, vagy házhoz szállításra dolgozhatnak. Továbbra is a legfőbb a távolság megtartása, és hogy folyamatosan észben tartsák, hogy a vírus nem tűnt el, így meg kell akadályozni, hogy újra letarolja az országot. A maszk viselése, és az egymás közti 1 méteres távolság megtartása kötelező. Ha valaki tömegközlekedést választ, vagy a supermarketbe megy vásárolni, akkor a kesztyű használata is kötelező. A mozgás továbbra is korlátozott, csak a legszükségesebb dolgok miatt, mint dolgozni, orvoshoz, gyógyszertárba lehet menni, és ezt szigorúan ellenőrzik is. De lazítottak is egy kicsit a szabályokon, ugyanis lehet futni, sétálni, kinyitottak a sportparkok, a családok akár együtt is kirándulhatnak, biciklizhetnek, meglátogathatják a családot, barátokat, de csak tartományon belül, és a gyülekezés, tömegbe verődés továbbra is tilos. Hogy ez a lazítás megérte e, nem egész két hét múlva kiderül. Az olaszok is hozzászoktak már a maszkok viseléséhez, a fertőtlenítéshez, de nem szabad, hogy elbízzák magukat, mert akkor visszacsinál Conte mindent. Az iskolák idén tanévben már nem, csak szeptemberben nyitnak ki.

Május 18-ig csak a lakóhelyhez közel lehet mozogni, 18. után elvileg bárhová, ha jók a számok, elvileg július elsejétől beindulhat az élet Olaszországban. A Hotelek egyenlőre nem nyithatnak ki. Az éttermek addig nem nyithatnak ki, amíg hivatalos fertőtlenítésen nem estek át, ezt papírral is igazolni is kell, vannak olyan szakágazatok, mint például a főzőiskola, ahova külön engedély is szükséges. Minden olyan étterem, vagy hotel tulajdonost, ahol bizonyíthatóan valaki koronavírus fertőzést kap el, azt börtönbe zárják.

Az autópályán lévő benzinkutak sztrájkot szerveznek. A 48 órás sztrájk május 12-én 10-kor kezdődik és 14-én 10-kor ér véget. A benzinkutak hiába írtak kérvényeket, hiába fellebbeztek a döntések ellen, nem értek el semmit, hogy kártalanítsák őket. A válság első szakaszában sok nehézséggel szembesült az ágazat, és most, hogy elkezdték a kártalanításokat, ők nem kaptak semmit.

Egy olyan tevékenységet nem kártalanítottak, amelyet alapvető természete miatt nem lehetett bezárni, és amelynek nem engedték meg, hogy csökkentse az ütemterveket és kevesebb műszakban dolgozzon a költségek csökkentése és legalább az elbocsátások elkerülése miatt. Az alapkezelő társaságok, különösen az autópályán, továbbra is garantálták a szolgáltatást a hét 7 napján, a nap 24 órájában, annak ellenére, hogy a több mint 2 hónapos eladások, szó szerint átlagosan 92% -kal zuhantak.

A kormány és a régiók naponta konfrontálódnak, hogy mikor-milyen körülmények között lehet újranyitni az országot. Jelenleg május 17. a következő dátum az enyhítésre, addig még sok dolog változhat. A kormányzó három dologhoz ragaszkodik, és ezeket tartja szem előtt: kerülni kell a szállítóeszközök túlzsúfolódását az irodákba való belépés idejének megváltoztatásával, garantálja a tömegközlekedésben való változások és utazók közötti távolság hatékony ellenőrzését, és segítséget nyújt az iskolás korú gyermekekkel rendelkező családoknak. Ezért ragaszkodni kell az intelligens munkavégzéshez és a közúti szállítás megerősítéséhez.

Spanyolország

Spanyolországban 244 halottat követelt a SARS-CoV-2 nevű vírus okozta fertőzés az elmúlt egy nap során, 59-cel többet, mint 24 órával korábban – derült ki a spanyol egészségügyi minisztérium szerdai jelentéséből.

A halottak száma három nap után először emelkedett ismét kétszáz fölé, ám az egészségügyi hatóságok szakemberei szerint ez nem jelenti az, hogy a járvány csökkenő tendenciája megfordult volna. A dél-európai országban már 25 857 ember hunyt el a járvány során. A fertőzésből 126 002-en épültek fel, hétfő óta minden nap kétezer felett volt az újabb gyógyult esetek száma.

A szaktárca adatai szerint a koronavírus-fertőzést összesen 253 682 esetben igazolta pozitív vizsgálati eredmény, amelyből 220 325 a legmegbízhatóbbnak tartott PCR-teszttel készült, 33 357 pedig a már lezajlott fertőzés kimutatására alkalmas úgynevezett ellenanyag-vizsgálattal. Az előbbi módszerrel 685, utóbbival 2125 fertőzést azonosítottak az elmúlt egy napban.

A járvány halálos áldozatainak emlékére nemzeti gyász elrendelését tervezi a kormány – erről a spanyol miniszterelnök beszélt a parlament szerdai ülésén, ahol a képviselők a március 15-e óta érvényben lévő szükségállapot újabb, immáron negyedszeri meghosszabbításáról vitáznak, majd szavaznak

A járvány okozta társadalmi és gazdasági károk enyhítését célzó intézkedések, mint például a rászorulóknál a közszolgáltatások biztosítása fizetéselmaradás esetén, a szükségállapothoz kötöttek, ezért „megbocsáthatatlan” lenne, ha nem tartanák fenn továbbra is.

A kormányfő beszámolt róla, hogy eddig 139 milliárd eurót költöttek a járvánnyal kapcsolatos rendkívüli intézkedésekre. 117 millió védőfelszerelést osztottak szét a tartományok között, és 44 klinikai gyógyszerkísérlet vette kezdetét.

A PP tartózkodása ellenére a parlament várhatóan elfogadja a szükségállapot meghosszabbítását május 24-ig, mivel a baloldali kisebbségi kormány javaslatát megszavazza a Baszk Nacionalista Párt (PNV) és az Állampolgárok (Ciudadanos) liberális középpárt is. Utóbbi támogatása feltételéül szabta, hogy a kormány mostantól hetente egyeztessen az ellenzéki pártokkal a járványügyi helyzet alakulásáról és a tervezett lépésekről.

A VOX bevándorlásellenes, ultranacionalista párt a parlamentben közölte: több nagyvárosban autós tüntetés bejelentésére készül, hogy tiltakozzon a kormány válságkezelése ellen, amely szerinte „nevetség tárgyává” tette az országot a nemzetközi közvélemény előtt.

Spanyolországban hét hét után, hétfőn kezdték meg enyhíteni a kijárási és nyitvatartási korlátozásokat, amelyeket négy, egyenként legkevesebb két hétig tartó fázisban oldanak fel, várhatóan június végéig.

Forrás: newsmondo.it, MTI