Öt megyei település is átvehette a Virtuális Erőmű Program energiahatékonysági kiválósági pályázatának elismerését a múlt héten a Parlamentben.
Mosonmagyaróvár, Csorna és Kapuvár, valamint Kópháza és Sokorópátka településeit „Energiatudatos önkormányzat” elismerésben részesítette a a Virtuális Erőmű Program.
A Parlament üléstermében tartott ünnepélyes átadón Szili Katalin miniszterelnöki megbízott, a program védnöke, a Nemzeti Fenntartható Fejlődés Tanácsának alapító elnöke felidézte: a Virtuális Erőmű Program 10 éve indult, olyan időszakban, amikor a globális túlfogyasztás napja augusztus végére esett; idén június 8. volt. Kiemelte, hogy a program mérföldkőhöz érkezett, eljutottak oda, hogy a VEP, Paks után az ország második legnagyobb virtuális villamos erőműve lett mintegy 800 Megawatt teljesítményével.
Molnár Ferenc, a Magyar Innováció és Hatékonyság Nonprofit Kft. tulajdonos-ügyvezetője, a VEP tulajdonosa arról beszélt, hogy a tíz év alatt lett a VEP az ország 2. legnagyobb villamos erőműve lett. Az induláskor azt tűzték ki célul, hogy a programhoz csatlakozók egy 200 megawatt teljesítményű erőmű termelésének megfelelő energiamegtakarítást érjenek el 2020-ig, ezt a célt már korábban sikerült elérni.
Ezeket a megtakarításokat a legtöbb esetben az önkormányzati épületeken megvalósított energetikai beruházásoknak, a fűtéskorszerűsítésnek, a napelemes rendszereknek köszönhetően érték el. Erre a célra egyébként mintegy 4 milliárd forintot fordítottunk a megyei területfejlesztési keretből.
Mind az öt kiemelt település önkormányzata szerveznek fenntarthatóságot célzó akciókat, mint például szemétgyűjtés vagy a Föld órája program, a lakosság, iskolák, diákok és a helyi civil szervezetek bevonásával. Ezzel a kiváló energiatakarékossági teljesítménnyel megyénk az országos, 800 Megawattos teljesítményhez járul hozzá, mely egyébként a Mátrai Erőmű teljes termelését meghaladó mértékű megtakarítást jelent.
A Magyar Innováció és Hatékonyság Nonprofit Kft. által 2011-ben elindított Virtuális Erőmű Program a legnagyobb szakmai és társadalmi összefogással rendelkező hazai energiahatékonysági program, amelyhez eddig több ezer vállalkozás, iskola és önkormányzat csatlakozott. A meghirdetett pályázat célja, hogy Magyarország olyan virtuális erőművet "építsen fel" igazolt energia-megtakarításokból, amely gyakorlatilag kiváltja egy valódi erőmű létrehozását.
A Virtuális Erőmű vállalati, lakossági, önkormányzati és nemzetközi blokkokból épül fel. Teljesítményüket az adott célcsoportra vonatkozó szemléletformálás sikerességén és az így realizált megtakarítások volumenén mérik le. A VEP-et az Európai Bizottság is díjazta, és mára Kelet-Közép-Európa legnagyobb zöld energetikai programjává nőtte ki magát.